Indien oversvømmes af kopimobiler fra Kina

Millioner af kopitelefoner fra Kina vælter ind over den indiske grænse, men nu ønsker de indiske myndigheder at sætte en stopper for det.

Artikel top billede

I Indien bliver der brugt millioner af rupees på at importere mobiltelefoner, der er kopier af andre fabrikanters.

Der er næsten en halv milliard mobilbrugere i Indien, og mange af dem bærer rundt på mobiler, som umiddelbart ligner kendte telefoner fra Nokia, Motorola eller andre producenter.

Men der er ifølge lobby-organisationen Indian Cellular Association (ICA) bare den hage ved det; en stor del af dem er kopier. Det skriver The Financial Times.

"Du har mange af disse telefoner, der opfører sig som små bomber - de eksploderer bare, fordi batteriet er dårligt," siger Pankaj Mohindroo, der er præsident i ICA.

ICA er en lobby-organisation, som blandt andre repræsenterer Nokia på det indiske marked. Ifølge organisationen importerer Indien hver måned op mod fem millioner mobiltelefoner fra Kina, men mere end en million af dem er kopier, vurderer ICA.

En del af mobilerne er ikke udstyret med en såkaldt "international mobile equipment identity", der gør dem sporbare. Den indiske regering besluttede derfor i sidste uge, at import af telefoner uden en sporbar identitet forbydes.

Nokia sidder på to tredjedele af det indiske mobilmarked, der senest har vist vækstrater på omkring otte procent. Månedligt kommer der cirka 10 millioner nye mobilabonnenter til, skriver The Financial Times.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse