It-sikkerhedsfolk gider heller ikke it-sikkerhed

Selvom de burde vide bedre, orker mange it-sikkerhedsfolk ikke at sikre deres mobile udstyr med en adgangskode.

Artikel top billede

It-sikkerhedsfolk på messe. 35 procent af dem har ikke adgangskode på telefonen. (Foto: InfoSecurity)

It-sikkerhedsfolk er også en slags mennesker. Det har de selv demonstreret på it-sikkerhedskonferencen Infosecurity Europe 2009.

Her blev 227 af dem spurgt, om de bruger adgangskoder på deres mobiltelefoner og smartphones, så forretningskritiske informationer ikke uden videre kan hugges, hvis de mobile enheder skulle falde i de forkerte hænder.

Det svarede 35 procent af it-sikkerhedsfolkene nej til. De fleste i spørgeundersøgelsen arbejder i virksomheder med flere end 1.000 ansatte.

I den øvrige befolkning beskytter 40 procent sig ikke med en kode til mobilen og ligner altså på dette punkt it-sikkerhedsfolk ganske godt.

Men begge grupper udsætter sig dermed for faren for at blive frarøvet deres digitale identitet eller lække følsomme oplysninger om dem selv og deres virksomhed til kriminelle.

It-sikkerhedsfolkene blev også spurgt om, hvilke informationer, de opbevarer på deres mobile enheder.

80 procent af dem opbevarer navne og adresser på forretningsforbindelser, mens 66 procent også har private navne og adresser. En fjerdedel har deres e-mails med overalt, mens 12 procent også har bankoplysninger på telefonen.

Dog har kun to personer password og PIN-koder lagret i telefonen.

Alarmerende ringe sikkerhed

"Det er alarmerende, at de mennesker, som er ansvarlige for it-sikkerheden, ikke er bedre til at beskytte deres egne og virksomhedens data på deres telefoner end andre ansatte, som ikke nødvendigvis ved bedre," mener Andrew Kahl, chef for virksomheden Credant Technologies, der har lavet undersøgelsen på konferencen.

Han peger på, at hvis en medarbejder mister sin telefon, der indeholder personhenførbare data på andre, er det i strid med i hvert fald den engelske og amerikanske datalovning.

I England og USA siger loven, at en virksomhed eller organisation, der mister denne type data, øjeblikkelig skal offentliggøre det, så de potentielt udsatte har mulighed for at gardere sig mod, at tredjeperson er kommet i besiddelse af deres oplysninger. En sådan lov har vi ikke i Danmark.

Undersøgelsen viser desuden, at en femtedel af de it-professionelle gerne bruger deres private mobiltelefon i arbejdssammenhæng, også selvom deres virksomhed har udstyret dem med en arbejdstelefon - og i øvrigt forbudt dem at bruge privatmobilen til arbejde.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS