Canon satser på fotoprint

Printerproducenten Canon har lanceret otte nye inkjet-printere og multifunktionsmaskiner i en ny produktlinje ved navn Pixma. Der er fokus på fotoprint.

Indhold

Canon har introduceret en ny produktserie ved navn Pixma. Til at starte med har firmaet lanceret fire fotoprintere og fire multifunktionsmaskiner i serien, hvor det især er muligheden for udskrivning af digitale fotografier, der er i centrum.

Samtlige Pixma-printere kan udskrive med opløsninger op til 4.800 x 1.200 dpi. Størrelsen på de enkelte blækdråber er to picoliter.

Modellerne kan printe helt til kanten på fotopapir i størrelser op til A4-format.

Pixma iP4000 er topmodellen inden for inkjet-printere. Udover de sædvanlige fire pigmentbaserede CMYK-farver cyan, magenta, gul og sort anvender den en femte farvestofbaseret sort blækpatron, som skal give bedre kontrast ved udskrivning af fotos.

Næste i rækken er iP3000, der må nøjes med de fire CMYK-farver. De to printere kan udskrive et 10 x 15 centimeter foto på cirka 36 sekunder.

Canon Pixma MP780 kan både printe, scanne, kopiere og faxe, og den kan sagtens bruges til at udskrive fotos i høj kvalitet.
Hvis man bare skal printe dokumenter i sort/hvid, foregår det med en hastighed på op til 25 sider i minuttet for iP4000 og 22 sider i minuttet med iP3000.

De mindre krævende brugere kan overveje Pixma iP1500 eller iP2000 med lavere hastigheder og kun to blækpatroner.

Hvis man også har brug for scanner og/eller kopimaskine, kan en af multifunktionsmaskinerne Pixma MP110, MP130, MP750 og MP780 være en mulighed. Her har de to topmodeller fem separate blækpatroner, mens de to billigere modeller må nøjes med to patroner.

MP130 kan printe direkte fra hukommelseskort, og flagskibet MP780 har indbygget fax-maskine. De fire printere iP3000, iP4000, MP750 og MP780 kan printe direkte på cd'er og dvd'er.

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos