Økonomisk slagsmål om Tetra-nettet buldrer videre

Det økonomiske opgør om statens Tetra-ordre fortsætter. En ny dom fra Østre Landsret går telemillionæren Hans Damm imod.

Artikel top billede

Foto: Sean F. Boggs / iStockphoto (Foto: Foto: Sean F. Boggs / iStockphoto)

Nu er der faldet endnu et knytnæveslag i det juridiske slagsmål efter statens milliardordre hos Motorola om ét samlet radionetværk baseret på Tetra-teknologien til Danmarks mange offentlige og private beredskabstjenester - frem for alt politi, brandvæsen og ambulancer.

Motorola vandt i 2007 udbuddet i skarp konkurrence med et konsortium af selskaber anført af den sønderjyske telemillionær Hans Damm, der grundlagde sin formue på at udvikle protokoller til det analoge mobilsystem NMT, og hans selskab Damm Cellular Systems.

Mandagens lige højre kom fra Østre Landsret, der gav Økonomistyrelsen medhold i et sagsanlæg mod Klagenævnet for Udbud. Klagenævnet havde givet Hans Damm medhold i en klage over Tetra-sagen.

Staten aflivede Tetra-selskab

Da Motorola vandt udbuddet, var det nemlig den anden af to massive mavepustere fra staten, der tilsammen fjernede ethvert kundegrundlag fra det Tetra-netværk, som Hans Damm havde investeret store summer i.

Først vedtog Folketinget, at alle danske beredskabstjenester skulle tvinges til at bruge samme leverandør - politikerne affejede derved statens tidligere forsikringer om det modsatte. Dernæst vandt Motorola som sagt Økonomistyrelsens udbud om at levere nettet.

Dermed stod Hans Damm reelt tilbage med et værdiløst Tetra-net og en værdiløs licens, så han få måneder efter udbuddet måtte dreje nøglen om på selskabet TetraStar, der skulle have været operatør af hans net.

"Det har været et dyrt eksperiment. Jeg har ikke det nøjagtige tal, men det løber nok op i en 60 til 70 millioner kroner," sagde Hans Damm dengang til Computerworld.

Erstatningssag mod staten

Men samtidig indledte han det juridiske slagsmål om forløbet, som han mente ikke var foregået fair og på lige vilkår.

Dels anlagde Hans Damms selskab erstatningssag mod staten, dels klagede han over Økonomistyrelsen i Klagenævnet for Udbud, som gav ham medhold i, at Økonomistyrelsen havde handlet ulovligt. Klagenævnet annullerede ikke tildelingen af ordren til Motorola, men afgørelsen gav alligevel Hans Damm skyts til en sin erstatningssag, der ventes at komme for retten næste år.

Men Økonomistyrelsen reagerede med at lægge sag an mod Klagenævnet for Udbud, fordi styrelsen mente, at nævnet havde begået fejl i sin behandling af Hans Damms klage. Det er denne sag, der nu er faldet ud til Økonomistyrelsens fordel, hvorved en del af klagenævnets afgørelse er dømt ugyldig.

Hans Damms advokat, Niels Christian Ellegaard, meddeler i en mail til Computerworld, at han forventer, at klagenævnet enten anker sagen til Højesteret eller udelukkende genbehandler den lille del af klagesagen, som Østre Landsret har dømt ugyldig.

Klagenævnet for Udbud oplyser til Computerworld, at det endnu ikke har taget stilling til, hvordan det vil reagere på dommen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job