Nokia taber bud-krig over Nortels trådløse netværk

Auktionen over Nortels trådløse infratruktur har taget en ny drejning, efter at Nokias bud blev overtrumfet af en privat kapitalfond.

Artikel top billede

Auktionen over Nortels trådløse netværksaktiviteter har udviklet sig til en veritabel budkrig. Indtil videre er Nokia skudt af banen.

Den finske mobilgigant Nokia bød indledende 3,5 milliarder danske kroner for Nortels trådløse infrastruktur-forretning i en auktion, der har til formål at sælge den kriseramte producent af netværks-udstyr i små bidder.

Det var ventet, at også andre telefirmaer som Ericsson og Huawei ville byde på Nortels forretning for trådløse netværk, men nu har Nokia imidlertid fået modstand fra en lidt uventet kant.

Køber gerne hele Nortel

Den New York-baserede kapitalfond MatlinPatterson har nemlig ifølge Financial Times afgivet et bud på 3,8 milliarder kroner.

Nokia må altså se sig slået med omkring 300 millioner kroner.

Det er imidlertid ikke første gang, kapitalfonden er på banen. Den har tidligere udtrykt ønske om at købe hele Nortel samlet, og det håb er endnu ikke opgivet.

Bliver købstilbuddet godkendt, forventer MatlinPatterson nemlig er byde på andre dele af firmaet efterhånden som de kommer til salg.

Forleden blev det kendt at unified communications-leverandøren Avaya køber Nortels erhvervsdivision.

Det kan få konsekvenser for nogle af Nortels danske ansatte, lød det fra direktøren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job