Nokia taber bud-krig over Nortels trådløse netværk

Auktionen over Nortels trådløse infratruktur har taget en ny drejning, efter at Nokias bud blev overtrumfet af en privat kapitalfond.

Artikel top billede

Auktionen over Nortels trådløse netværksaktiviteter har udviklet sig til en veritabel budkrig. Indtil videre er Nokia skudt af banen.

Den finske mobilgigant Nokia bød indledende 3,5 milliarder danske kroner for Nortels trådløse infrastruktur-forretning i en auktion, der har til formål at sælge den kriseramte producent af netværks-udstyr i små bidder.

Det var ventet, at også andre telefirmaer som Ericsson og Huawei ville byde på Nortels forretning for trådløse netværk, men nu har Nokia imidlertid fået modstand fra en lidt uventet kant.

Køber gerne hele Nortel

Den New York-baserede kapitalfond MatlinPatterson har nemlig ifølge Financial Times afgivet et bud på 3,8 milliarder kroner.

Nokia må altså se sig slået med omkring 300 millioner kroner.

Det er imidlertid ikke første gang, kapitalfonden er på banen. Den har tidligere udtrykt ønske om at købe hele Nortel samlet, og det håb er endnu ikke opgivet.

Bliver købstilbuddet godkendt, forventer MatlinPatterson nemlig er byde på andre dele af firmaet efterhånden som de kommer til salg.

Forleden blev det kendt at unified communications-leverandøren Avaya køber Nortels erhvervsdivision.

Det kan få konsekvenser for nogle af Nortels danske ansatte, lød det fra direktøren.

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S