Nokia taber bud-krig over Nortels trådløse netværk

Auktionen over Nortels trådløse infratruktur har taget en ny drejning, efter at Nokias bud blev overtrumfet af en privat kapitalfond.

Artikel top billede

Auktionen over Nortels trådløse netværksaktiviteter har udviklet sig til en veritabel budkrig. Indtil videre er Nokia skudt af banen.

Den finske mobilgigant Nokia bød indledende 3,5 milliarder danske kroner for Nortels trådløse infrastruktur-forretning i en auktion, der har til formål at sælge den kriseramte producent af netværks-udstyr i små bidder.

Det var ventet, at også andre telefirmaer som Ericsson og Huawei ville byde på Nortels forretning for trådløse netværk, men nu har Nokia imidlertid fået modstand fra en lidt uventet kant.

Køber gerne hele Nortel

Den New York-baserede kapitalfond MatlinPatterson har nemlig ifølge Financial Times afgivet et bud på 3,8 milliarder kroner.

Nokia må altså se sig slået med omkring 300 millioner kroner.

Det er imidlertid ikke første gang, kapitalfonden er på banen. Den har tidligere udtrykt ønske om at købe hele Nortel samlet, og det håb er endnu ikke opgivet.

Bliver købstilbuddet godkendt, forventer MatlinPatterson nemlig er byde på andre dele af firmaet efterhånden som de kommer til salg.

Forleden blev det kendt at unified communications-leverandøren Avaya køber Nortels erhvervsdivision.

Det kan få konsekvenser for nogle af Nortels danske ansatte, lød det fra direktøren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car