Brugte Limewire til identitetstyveri

Amerikaner skal tre år i fængsel for at bruge fildelingstjeneste til at hacke sig til bank- og skatteoplysninger.

Artikel top billede

Hackeren solgte også en PC på nettet, men køberen fandt kun en bog og en vase i kassen, da den blev leveret.

Computerworld News Service: En mand fra Seattle er idømt mere end tre års fængsel for at bruge fildelingstjenesten Limewire til at finde personlige informationer i computere fra hele USA.

Sagen sætter fokus på en type identitetstyverier, der er mere almindelige, end de fleste ved, siger Kathryn Warma, der er assisterende advokat ved 'the Computer Hacking and Internet Crimes Unit' under det amerikanske statsadvokat-kontor.

Manden, Frederick Woods, brugte Limewire til at søge på ord som for eksempel "tax return" (selvangivelse) eller "account" (konto), forklarer hyn Warma. Det gjorde det muligt for ham at finde og udnytte computere på Limewire-netværket, der indeholdt delte mapper med selvangivelser og oplysninger om brugernes bank-konti.

Frederick Woods søgte desuden efter den slags formularer, som forældre i USA kan udfylde for at søge finansiel støtte til deres børns universitets-uddannelse.

Sådanne formularer indeholder "mange personlige og finansielle oplysninger om familien," fortæller Kathryn Warma. Han brugte informationerne til at åbne konti, skabe identifikationskort og fortage indkøb.

"Mange af ofrene var forældre, der ikke anede, at Limewire overhovedet lå på deres computer," tilføjer hun.

Solgte tom PC-kasse

Frederick Woods blev anholdt, mens han var i gang med at gennemføre en mere lavteknologisk forbrydelse, fortæller de på statsadvokatens kontor.

Han havde sat en Apple-computer til salg på hjemmesiden Craigslist, og da en mand fra Seattle gerne ville købe den, aftalte de at mødes på en café. Da manden havde betalt for computeren med en check og havde forladt stedet, opdagede han, at der ikke var nogen computer i kassen, han havde fået. I stedet lå der en bog og en vase.

Ofret hjalp politiet med at lave en lignende aftale med Frederick Wood, der blev anholdt, da han forsøgte at udlevere endnu en computerløs kasse til en politibetjent, tilføjer de.

Da politiet senere gennemsøgte en computer, der lå i Frederick Woods bil, fandt de selvangivelser, kontoudtog og checks, som han havde stjålet fra mere end 120 mennesker fra hele USA.

Han havde desuden brugt de informationer, han havde fået fra Limewire, til at producere falske checks. Dem brugte han så til at købe forskelligt elektronisk udstyr med, som han senere kunne sælge på Craigslist, fortæller statsadvokatens kontor.

Råd: Slet Limewire fra computeren
Hvis man gerne vil sikre sig imod den slags identitetstyveri, råder Kathryn Warma folk til helt slette Limewire fra computeren. Selv de sikkerhedstiltag, der er kommet til i den nyeste version af programmet, kan omgås, fortæller hun.

"Jeg synes, det er en usædvanligt dårlig idé at have peer-to-peer software liggende på computeren, med mindre man er en meget sofistikeret bruger," understreger hun.

Under efterforskningen opdagede myndighederne desuden, at Frederick Wood havde samarbejdet med Gregory Kopiloff, som er den første person i USA, der er blevet dømt for at bruge en fildelingstjeneste til at stjæle personlige informationer. Han blev i starten af 2008 idømt mere end fire års fængsel for bedrageri.

I tirsdags blev Frederick Wood idømt 39 måneders fængsel og tre års overvåget udgang for 'wire fraud' (bedrageri, begået ved hjælp af elektroniske kommunikationshjælpemidler), for at skaffe sig ulovlig adgang til en beskyttet computer med bedrageri for øje og alvorlig identitetstyveri. Han blev dømt ved retten i Washington.

Kathryn Warma mener, at Frederick Wood og Gregory Kopiloff er de eneste, der endnu er blevet dømt for at bruge peer-to-peer netværk til at stjæle personlige informationer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S