Svensk domstol tvangsfjerner Pirate Bay fra nettet

En domstol i Sverige har tvangslukket The Pirate Bay efter pres fra den amerikanske musik- og filmindustri. Piratsitet var oppe igen efter tre timer.

Artikel top billede

Byretten i Stockholm tvang i går det stormombruste pirat-helle The Pirate Bay af internettet efter pres fra flere amerikanske film- og musikproducenter.

Retten gik til Pirate Bays teleselskab Black Internet og truede med en bøde på en halv million svenske kroner, hvis ikke teleselskabet klappede hælene sammen og kappede forbindelsen til The Pirate Bay.

"Afgørelsen blev truffet i retten fredag, men nåede først frem til i dag, og vi har besluttet at rette os efter den […] Vi er en lille operatør, og vi har ikke de finansielle midler til at forfølge sagen," sagde direktør hos Black Internet Victor Möller til Computerworlds svenske søsterblad, Computer Sweden.

Pres fra film- og musikindustrien

Beslutningen i Stockholms byret daterer sig tilbage til april og maj, da film- og musikindustrien gik juridisk i flæsket på The Pirate Bay og først fik tilkendt erstatning på 30 millioner svenske kroner og samtidig dømt piratbugtens fire ophavsmænd til hvert et års fængsel.

Men film- og musikbranchen mente ikke, at straffen var hård nok og ankede i maj dommen, og krævede Pirate Bay og Black Internet straffet for brud på ophavsretten.

Pirate Bay-stifter Peter Sunde kunne ikke leve op til sin tidligere udtalelse om at træde tilbage som talsmand. Han udtaler via sin Twitter-profil, at det åbenbart er ulovligt at levere internetforbindelse i Sverige.

Oppe igen efter tre timer

Folkene bag The Pirate Bay oplevede en lignende situation i foråret 2006, hvor sitet også blev hevet af nettet.

Derfor var de forberedt på, at en tilsvarende aktion kunne finde sted. Og selv om Black Internet er de svenske piraters største leverandør, fik de gang i sørøverskibet igen på nye IP-adresser efter tre timers nedetid.

"Mafiaa (Den amerikanske musik- og filmindustri, red.) har brugt millioner af dollars og uendelig meget tid på at få os trukket af nettet. Vores gæt er, at de også har bestukket bare en smule for at kunne bryde så mange love, ikke kun i Sverige, men også i EU, for ikke at nævne brud mod menneskerettigheder. Og hvad har de at fremvise? Tre timers nedetid," lyder det på The Pirate Bays blog.

Torrent-sitet The Pirate Bay har længe været et stormombrust helle for musik- og filmpirater fra hele verden. Senest har piratbugten fået global medieomtale, da det kom frem, at det svenske software-selskab Global Gaming Factory X ville købe selskabet for 41 millioner kroner.

Siden er det kommet frem, at handlen måske falder fra hinanden, fordi direktøren fra Global Gaming Factory X har mere end almindeligt rod i sine regnskaber.

Beslutningen om endelig at købe The Pirate Bay er lagt ud til Global Gaming Factory X-aktionærerne, der tager stilling til købet på torsdag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland