Skal der stå HP, Canon eller Xerox på din printer?

Hewlett-Packard vil forsøge at nuppe andele på markedet for printløsninger til erhvervslivet.

Artikel top billede

HP vil med en ny strategi og en spritny forretningsenhed forsøge at komme på omgangshøjde med rivalerne i Xerox og Canon inden for erhvervsmarkedet for printere.

Trods finanskrisen er der nemlig en vis vækst på markedet for printløsninger til erhvervslivet. Det er noget, der ansporer de store selskaber til nye manøvrer.

"Det er på printløsninger for enterprisevirksomheder, at markedet vokser, og det er der, hvor virksomhederne kan tjene penge. Men HP har to stærke konkurrenter i Xerox og Canon, der sidder godt på det marked med solide partneraftaler," fortæller Anders Elbak.

HP vil køre alt som en tjeneste

HP salgs-slogan er, at alt skal være en tjeneste.

Derfor vil virksomheden tilbyde en samlet printløsning til dens største kunder, hvor selskabet vil varetage alle printopgaver.

Men det er ikke noget nyt, og der sidder som sagt to store spillere på markedet.

Canon var inde på nogle af de samme toner i forbindelse med selskabets nyligt afholdte konference i Barcelona.

Her lagde Canon op til, at virksomhederne skulle til at integrere it-løsninger i printopgaverne.

Aggressiv strategi i USA, men ikke i Europa

Da der allerede sidder to store spillere på markedet, kan det være svært for HP at ryste store trofaste kunder væk fra Xerox og Canon.

Derfor forsøger HP med en noget aggressiv strategi, hvor selskabets i USA tilbyder sine kunder at få pengene tilbage, hvis HP's nye printløsning ikke sparer virksomheden for et budgetteret beløb.

HP har dog indtil videre ingen planer om at indføre samme ordning i Europa.

"Men vi er i gang med at finde ud af en tilsvarende ordning i Europa," siger Peter Koch, direktør og ansvarlig for den danske printforretning i HP.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse