Mere ballade følger: Er ICANN fri eller ikke-fri?

Balladen om kontrollen over internettet fortsætter. Kritikere er lodret utilfredse med ICANNs løsrivelsesproces.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny aftale mellem the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) og det amerikanske handelsministerium er ikke præcis nok, siger kritikere.

Hensigten med aftalen er at skabe internationalt overblik over den ikke-kommercielle operatør af internettets system for domænenavn, men det er langt fra lykkedes, lyder kritikken.

Aftalen har bred opbakning, men enkelte kritikere spørger ind til, hvordan man sikrer sig, at de nye grupper, der skal holde øje med ICANN, også er uafhængige, og hvorvidt den nye aftale repræsenterer den gennemsnitlige internetbruger.

En af de store forandringer i den nye aftale er oprettelsen af forskellige opsynsgrupper, der hvert tredje år skal tjekke, om ICANN stadig opfylder sine forpligtelser - en såkaldt 'Affirmation of Commitments'. Panelet skal bestå af frivillige, uafhængige eksperter, repræsentanter fra ICANN's bestyrelse og DOC.

Her er problemet

Problemet er, at den administrerende direktør eller bestyrelsesformanden for ICANN sammen med formanden for ICANN's 'Governmental Affairs Committee' (GAC eller 'komiteen for regeringsanliggender') står for den endelige godkendelse af sammensætningen af opsynsholdene, siger Brenden Kuerbis, som er operations director ved 'the Internet Governance Project', der beskæftiger sig med emner, der har med styringen af internettet at gøre.

Opsynsholdene er ikke uafhængige af ICANN, lyder det fra Brenden Kuerbis.
"De bliver udvalgt af desamme mennesker, der er ansvarlige for ICANN's handlinger. De vil sandsynligvis bare videreføre ICANN's eksisterende politik," siger han.

Skænderi og uenighed i årevis

ICANN har en lang tradition for uenigheder med interessegrupper og andre nationer, der mener, at USA skal opgive sin rolle som leder af internettet.

ICANN's største problem er ikke mangel på oversigt, men derimod manglen på klart definerede regler for organisationen og standarder, der kan måle indsatsen, mener Brenden Kuerbis.

"Hvis den slags regler ikke eksisterer - og det gør de stadig ikke - kan opsynsholdene risikere at ende som endnu et nyt lag af politik og gætterier, der bliver lagt ned over det, som allerede i dag er en rodet og ret diffus proces," tilføjede han.

ICANN er lodret uenigh

Vice president for ICANN, Paul Levins, er dog ikke enig i, at opsynsholdene vil bestå af lutter ICANN-allierede.

Der vil dels være mulighed for offentlige kommentarer til opsynsholdenes sammensætning og dels kan hverken ICANN's bestyrelse eller administrerende direktør kontrollere GAC, siger han. "Det vil blive enormt svært [for ICANN] at styre processen," tilføjer han.

En anden kritik af den nye aftale er, at den blev forhandlet færdig af ICANN og DOC i al hemmelighed, og det selv om aftalen kræver, at ICANN skal være gennemsigtig, skal kunne stilles til regnskab for sine handlinger af offentligheden og at beslutnings-processerne skal gennemføres 'bottom-up'.

"De forhandlinger, der er foregået, inden 'affirmation of commitments'-aftalen blev vedtaget, er sket helt uden for offentlighedens søgelys - med undtagelse af de få, gamle venner, som ICANN enten har valgt at invitere med ind i de røgfyldte lokaler eller har lækket beslutningerne til," skriver Edward Hasbrouck, som er ICANN-kritiker og indehaver af en rejseblog, på hjemmesiden ICANNwatch.org, der er oprettet med det formål at holde øje med ICANN.

"Faktum er, at hemmelighedskræmmeriet og den uigennemsigtige måde, hvorpå aftalen blev indgået, i sig selv er bevis på, at ICANN reelt stadig ikke bakker op om principperne eller om forestillingen om gennemsigtighed. [ICANN] lyver - højt og vedholdende - om manglen på gennemsigtighed og det behov, der stadig er, for en virkelig transparent proces," fortsætter blogindlægget.

USA har stadig styrende rolle

Den nye aftale giver stadig den amerikanske regering en styrende rolle i forhold til ICANN, men de skal dog dele denne rolle både med andre regeringer og med den private sektor, tilføjer han.

"30. september 2009 vil blive kendt som ICANN's uafhængighedsdag," siger Steve DelBianco. "[Aftalen] er kløgtig i den måde, den balancerer mellem de forskellige holdninger, der har været til emnet."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job