Er tvungen bredbånd til danskerne en god idé?

Finland vil gøre én megabit internet-båndbredde til en borgerret. Men sådan kommer det næppe til at gå herhjemme. Endnu.

Artikel top billede

Venstres it-politiske ordfører, Torsten Schack Jensen, mener ikke, at der skal lovgives om minimums-båndbredde i Danmark.

Læs også: Finland: Båndbredde skal sikres ved lov

I onsdags meddelte den finske regering, at alle finske til minimum én megabit internet-båndbredde.

I forvejen har 95,7 procent af den finske befolkning mulighed for at få bredbånd.

I Danmark har tæt ved 100 procent af befolkningen mulighed for bredbånd, og 96 procent har adgang til op til to megabit.

Men dog viser it- og telestyrelsens seneste bredbåndsopgørelse, at næsten 21.000 danske husstande og virksomheder endnu ikke har adgang til at gøre brug af de muligheder, som det giver at være tilsluttet højhastigheds-nettet.

Alligevel er telepolitisk ordfører for venstre, Torsten Schack Pedersen, godt tilfreds med de danske bredbåndsforhold.

"I dag har vi næsten 100 procent dækning. Selvfølgelig kunne man godt ønske, at båndbredden var noget større. Jeg mener bare ikke, at det er noget, der skal reguleres fra politisk side," siger han.

Han mener ikke, at det er politikernes opgave at lovgive om bredbåndshastighed, og han giver den hårde konkurrence på telemarkedet æren for, at det i dag går, som det gør.

"I Venstre er udgangspunktet, at vi skal have en markedsdrevet udvikling på teleområdet. Og med det har vi opnået enorme resultater. Derfor skal der nogle ret solide argumenter på bordet, før vi vil regulere politisk på markedet," siger han.

Interessant forslag - men uambitiøst

Hos Socialdemokraterne er man ikke helt så berøringsangst over for reguleringstanken.

It-politisk ordfører Yildiz Akdogan synes, at den finske lov lyder spændende.

"Vi kom selv med et forslag tilbage i 2007, hvor vi ønskede at gøre op med, at der den gang stadig var 40.000 danskere, der ikke havde adgang til bredbånd," siger Yildiz Akdogan.

Selv om hun ikke kan komme med noget præcist tal på, hvor mange ressourcer Socialdemokratiet synes, der skal afsættes til formålet, støtter hun generelt ideen om, at alle skal have adgang til en bredbåndsforbindelse.

Uambitiøst med en megabit

Hos TDC synes afdelingschef Anders Thomsen, at den finske lov - set med danske øjne - er ret uambitiøs.

"Én megabit til alle inden udgangen af næste år vil ikke være særligt ambitiøst. I forvejen har 96 procent adgang til to megabit, og så er der ELRO, der med selskabets trådløse tilbud vil komme til at dække næsten hele landet," siger han.

Det var et krav til elselskabet ELRO, da de i 2007 vandt en landsdækkende WiMAX-licens, at dets trådløse netværk skal dække de områder, hvor der i dag ikke er mulighed for at få en fast forbindelse.

"Der kommer også mobilt bredbånd flere og flere steder, så situationen i Danmark er en helt anden end i Finland. Derfor vil det heller ikke på samme måde være relevant med en offentlig plan for at nå én mgabit," siger Anders Thomsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job