HP: Eksterne cloud-miljøer endnu for usikre

HP-direktør Mark Hurd mener, at eksterne clouds er for usikre til kritisk information.

Artikel top billede

(Foto: HP)

Computerworld News Service: Der er meget, som Hewlett-Packards koncernchef, Mark Hurd,
godt kan lide ved cloud-miljøet, men der er brug for mere arbejde på cloud-tjenesterne, når det kommer til sikkerhed.

"Fra sikkerheds-perspektivet er der en hel del forhindringer, der skal overvindes for at sikre, at vi kan holde momentum," sagde Hurd i en tale til deltagerne ved Gartners Symposium/ITxpo i sidste uge,

I en henvisning til de 1.000 hacker-angreb, som dagligt afværges, sagde Mark Hurd:

"Det er usandsynligt, at vi vil placere data uden for firewall'en, som det er afgørende at sikre 100 procent."

Han erkender, at der er mange eksterne cloud-tjenester, der fungerer fint, især forbruger-tjenester, men siger, at kreditkort-virksomhederne bærer størstedelen af risikoen.

Et andet problem med cloud computing er, at det er for teknisk et begreb, og at der er behov for at "forsøge at bryde det ned i enkle, tydelige tjenester," mener han.

Hurd blev stillet spørgsmål af Gartner-analytikerne David Cearley og Donna Scott. Sædvanligvis ved sådanne interviews vil den person, der bliver interviewet, også sidde ned, men Hurd stod op det meste af tiden, mens han tegnede diagrammer på en tavle, for at vise, hvordan virksomheden udvikler sig og gør sig klar til at træde ind i vertikale markeder.

Er HP ude af form?

I hans næsten fem år som topchef for HP har Hurd lagt meget arbejde i at nedsætte omkostningerne, skære lag af mellemledere fra og reducere antallet af applikationer, der bruges i virksomheden fra 7.000 - hvoraf nogle er kommet til via opkøb, såsom EDS - til 2.000. Målet er nu at reducere antallet af applikationer til 1.000.

Nedskæringerne og ændringerne i HP's arbejdsstyrke kan dog have skabt andre problemer for virksomheden, hvilket Scott hentydede til med et spørgsmål om salgsarbejdet:

"Vi hører om fragmentering, og om at HP er svær at lave forretninger med," sagde hun og spurgte, hvad kunderne bør forvente.

Hurd erkendte, at "salg som en disciplin ikke har haft en central placering i virksomheden," og sagde, at han "til en vis grad" er enig i Scotts pointe, men at virksomheden gør fremskridt på området.

"Der er mange ting, vi kan gøre for at forenkle kundeoplevelsen," sagde han.

Et større mål er at skabe nye vertikaler for at levere komplette branche-produktlinjer.

Planen om at bevæge sig ind i vertikaler vækker opmærksomheden hos Sina Adibi fra konsulentfirmaet Practical CTO.

Han siger, at HP's plan om at blive en vertikal leverandør kan komme til at udgøre et problem for visse it-chefer.

"CIO'er bliver ikke betalt for at hægte sig på en enkelt leverandør," påpeger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos