AMD-chef udpeget som kilde i insider-skandale

Ifølge en nyhedsrapport har den tidligere administrerende direktør for AMD udleveret fortrolige oplysninger til en Wall Street-børshandler i skandale-sagen om insiderhandel.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Retspapirerne i sagen, der blev anlagt af U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) 16. oktober, fortæller, at en chef for Advanced Micro Devices (AMD) skulle have delt fortrolige oplysninger om firmaets reorganisering i 2008 med Danielle Chiesi, som arbejder for Wall Street-virksomheden New Castle Funds, der er en hedge fond.

AMD-chefen er anonym i rettens papirer, men ifølge Wall Street Journal har unavngivne kilder identificeret manden som Hector Ruiz.

I sidste uge anlagde SEC sag mod seks personer, deriblandt flere chefer fra Wall Street og forskellige teknologivirksomheder, for at have været indblandet i en skandale om insiderhandel, som, SEC vurderer, involverer millioner af dollars i ulovlige profitter.

Hector de Jesus Ruiz var administrerende direktør for AMD indtil juli sidste år, da han blev udskiftet med Dirk Meyer. Han fortsatte dog som bestyrelsesformand, indtil han trak sig i marts. Hector Ruiz er i dag bestyrelsesformand for GlobalFoundries, som er et produktionsselskab med rod i AMD.

Tidligere i år udskilte AMD sin produktionsvirksomhed og formede GlobalFoundries i en jointventure med Advanced Technology Investment Company, som er ejet af Abu Dhabis regering.

IBM og Intel har reageret

Hector Ruiz en den sidste i rækken af flere teknologi-chefer, der angiveligt har delt informationer med de børshandlere, der er involveret i sagen. Heriblandt for eksempel Robert Moffat, som er senior vice president og chef i IBM's systems and technology group, og Rajiv Goel, som er chef i Intels investeringsforretning.

Både IBM og Intel har afskediget de involverede medarbejdere.

Andre anklagede er desuden Raj Rajaratnam, som er chef i Galleon Group, Anil Kumar, der er chef ved McKinsey og Mark Kurland fra New Castle Funds.

McKinseys Anil Kumar er desuden også anklaget for at have delt informationer om AMD's reorganisation i sagen. Anil Kumar skulle angiveligt have tippet Raj Rajaratnam om forestående transaktioner, som involverede AMD og to Abu Dhabi-baserede 'selvstændige juridiske personer', siger SEC. Raj Rajaratnam udnyttede informationerne til at opkøbe aktier på Galleons vegne.

AMD har været involveret i adskillige transaktioner med regeringen i Abu Dhabi i løbet af de sidste år. I 2007 betalte Abu Dhabis regerings Mubadala Development Company godt tre milliarder kroner for at opnå en aktieandel på 8,1 procent i AMD.

GlobalFoundries nægter at udtaler sig om nyheden, men pointerer at anklagerne stammer fra tiden inden virksomheden blev stiftet.

AMD er i gang med at kigge nærmere på situationen, siger Drew Prairie, som er talsperson for virksomheden.

"Vi kender ikke til nogen tidligere eller nuværende AMD-medarbejdere, der skulle være anklaget for kriminelle aktiviteter," siger han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S