Netkunder: Væk på 10 sekunder

Online-butikkerne skal tage sig sammen. Loader deres web-side ikke straks, stryger kunderne af sted igen inden der er gået 10 sekunder.

Artikel top billede

Det går stærkt med at miste kunder, når teknikken driller på web-sitet. llustration: Need for Speed

Det kan kun gå for langsomt med at få vist hjemmesiden, hvis man er en online-butik, for kunderne har uendelig lidt tålmodighed, hvis teknikken driller.

Cirka en tredjedel af forbrugerne i de nordiske lande giver kun en hjemmeside 10 sekunder til at svare, før de er væk igen.

Efter 20 sekunder mister næsten to tredjedele tålmodigheden og fortsætter til andre sider.

Når der er gået et helt minut uden at siden virker, skal web-shoppen ikke regne med at have nogen potentielle kunder tilbage - måske bortset fra dem, der faldet i søvn foran skærmen.

De utålmodige web-kunders adfærd er blevet analyseret i en undersøgelse foretaget af softwarevirksomheden CA. Undersøgelsen er lavet blandt 4.000 mennesker i de nordiske lande, hvor stort set alle (94 procent) bruger internettet til videnindsamling, og mere 71 procent shopper online.

Ridser i omdømmet

CA mener, at undersøgelsen kan ses som advarsel for de virksomheder, der markedsfører deres produkter på internettet.

"Selv korte forsinkelser på en hjemmeside har skadelig indvirkning på virksomhederne. De mister omsætning og får ridser i omdømmet. Kommercielle hjemmesider bør have et klart overblik over kundernes oplevelse på nettet," siger direktør Ole F. Andersen fra CA.

Men det er ikke nogen enkel sag for en web-butik at skaffe det overblik, og kunderne gider i hvert fald ikke hjælpe til.

Undersøgelsen viser nemlig, at virksomheder ikke skal satse på feedback fra brugerne. Kun en ud af 10 gider bruge tid på at rapportere et problem tilbage til virksomheden.

"De fleste virksomheder ved slet ikke, hvordan kunderne oplever tilgængeligheden af de tjenester, der tilbydes på nettet. Derfor reagerer de først, hvis en kunde ringer og beklager sig. Og det er alt for sent, når undersøgelsen viser, at kun de færreste ulejliger sig med at gøre det," siger Ole F. Andersen.

Gælder også for banker

Hos it-servicevirksomheden JN data, der driver it-installationerne for Jyske Bank og Nykredit, kender man udmærket problemstillingen med de utålmodige kunder.

"Som forbrugere er vi meget kritiske på nettet. Hvis jeg skal købe en rejse til efterårsferien, så er jeg også væk på 10 sekunder, hvis en hjemmeside ikke svarer. Selv om man ikke taber en kunde på 10 sekunders ventetid i netbanken, så betragter vi det som ekstremt kritisk," siger administrerende direktør Erling Jensen fra JN Data.

Hans budskab er, at det simpelthen bare skal fungere, også for bankerne.

"Kunderne lægger stadig større dele af deres bankforretninger via nettet. Simple transaktioner som betalinger, kontooverførsler, men også handel med værdipapirer og valuta, budgetlægning og låneomlægning foregår ofte med udgangspunkt i netbanken," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S