Har dit teleselskab udleveret personlige data?

Justitsministeriet afslører nu, om dit teleselskab har udleveret overvågningsdata til politiet efter mere end 12 måneder.

Artikel top billede

Nu kan alle danske borgere og virksomheder få at vide, hvilke teleselskaber, der indsamler og gemmer logningsdata i mere end 12 måneder.

Oplysningerne om teleselskaberne er fremlagt af Justitsministeriets politikontor og fremgår af en redegørelse til Datatilsynet i sagen om udlevering af logningsdata til politiet, som burde være slettet efter 12 måneder.

Datatilsynet, der har tilsynspligten med Persondataloven iværksatte efter Computerworlds afsløring af de udleverede logningsdata en såkaldt egendriftssag, hvor Justitsministeriet blev bedt om at forklare, hvad der er op og ned i den med Datatilsynets ord "mystiske" sag.

Ifølge Justitsministeriets redegørelse er teleselskabernes opbevaring af data lovlig, og selskaberne er forpligtet til, mod hjemmel i retsplejeloven, at udlevere oplysningerne til politiet uanset årsagen til, at data befinder sig i teleselskabernes varetægt.

Dermed ligger det fast, at logningsbekendtgørelsens grænse på maksimalt 12 måneders opbevaring af data over danskernes internet- og teletrafik ingen praktisk effekt har.

Business as usual

Reelt betyder den såkaldte bogføringslov nemlig, at teleselskaberne er forpligtet til at gemme stort set de samme oplysninger om danskernes tele- og internetvaner i fem år, selvom logningsbekendtgørelsen samtidig siger, at oplysningerne kun skal gemmes i et år og herefter slettes med det samme.

Det har Jens Ottosen-Støtt, som er regulatorisk chef hos Telia, tidligere forklaret.

Telefirmaet optræder i Justitsministeriets redegørelse som et af de teleselskaber, der har udleveret data til politiet, ifølge afrapporteringen til EU.

Det tekniske indhold i disse bogføringsdata er nemlig så stort, at oplysningerne ifølge Jens Ottosen-Støtt vil udgøre en reel efterforskningsmæssig værdi for politiet.

Udover Telia står også selskaberne TDC, Hi3g (3) samt Arto på listen.

Alle selskaber har ifølge Justitsministeriets politikontor "udleveret oplysninger, som var mere end 12 måneder gamle."

Informationerne om teleselskabernes identitet kommer ifølge justitsministeriet fra de enkelte politikredse.

Hvilken lov er vedtaget?

Hos teleselskabet Telia fortæller regulatorisk juridisk chef Jens Ottosen-Støtt, at det er helt korrekt, når Justitsministeriet oplyser, at blandt andet Telia opbevarer data i mere end 12 måneder.

"Tilbage står, at politikerne har svævet i en vildfarelse om, hvad det var for en lovgivning, de vedtog," siger Jens Ottosen-Støtt, og peger på vedtagelsen af logningsbekendtgørelsen.

Han fortæller, at Telia derfor ikke har nogen problemer med at blive afsløret som et teleselskab, der sammen med en række andre teleselskaber bevidst udleverer data til politiet længe efter, at data burde være slettet.

"Vi har den opfattelse, at vi har efterlevet lovgivningen. Og at Justitsministeriet vælger at navngive, hvilke teleselskaber der efterlever lovgivningen, det må være deres sag," siger Jens Ottosen-Støtt.

Politisk storm om logningslov

Logningsdata er oplysninger om borgernes tele-, internet- og mailtrafik, som teleselskaberne ifølge den omstridte logningsbekendtgørelse siden 15. september 2007 har været pålagt at gemme i et år af hensyn til politiets mulighed for at efterforske og retsforfølge forbrydelser af særlig grov karakter.

Logningsbekendtgørelsen er resultatet af Danmarks implementering af det såkaldte logningsdirektiv, som er sat i verden af EU.

Og det er netop en paragraf i dette direktiv, som er årsagen til, at offentligheden overhovedet er blevet informeret om udleveringen af logningsdata, som er langt ældre end de tilladte 12 måneder.

Direktivet tvinger nemlig medlemsstaterne til hvert år at rapportere brugen af logningsdirektivet til EU Kommissionen.

Og det er i denne afrapportering, fra justitsministeriet, som afslører, at politiet i 37 tilfælde har fået udleveret logningsdata, som burde være slettet.

Lene Espersen lovede et år

Både før og efter indførelsen var logningsbekendgørelsen centrum for en stormfuld debat, fordi logningen ifølge kritikere er let at undgå, omkostningsfuld for telebranchen, og undergravede privaltlivsbeskyttelsen.

Balladen kulminerede med, at daværende justitsminister Lene Espersen (K) efter en regn af paragraf-20 spørgsmål erklærede, at det maksimalt var tilladt at gemme data indsamlet på grundlag af logningsbekendtgørelsen i et år.

Derfor undrede det offentligheden, da afrapporteringen fra justitsministeriet til EU i forsommeren viste, at data ældre end 12 måneder alligevel var blevet udleveret af teleselskaberne til politiet, selvom det altså burde være slettet.

Men den udleverede data bliver altså opbevaret i fem år som en konsekvens af bogføringsloven og ikke i henhold til logningsbekendtgørelsen, forklarede Jens Ottosen-Støtt fra Telia.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S