Nokia Siemens Networks fyrer tusindvis af ansatte

Den finsk-tyske netværksproducent Nokia Siemens Networks har udarbejdet en plan for at nedbringe omkostningerne.

Artikel top billede

Syv til ni procent af de ansatte skal forlade Nokia Siemens Networks.

Der er en stor fyringsrunde på vej i den finsk-tyske netværksproducent Nokia Siemens Networks.

Op mod 6.000 ansatte står til at miste jobbet i virksomheden, der leverer mobilnetværk til teleoperatører over hele verden. Det sker som led i en større spareplan, der skal løbe over 2010 og 2011.

Spareplanen indebærer, at selskabet skal have nedbragt sine omkostninger med 3,7 milliarder kroner i 2011 i forhold til 2009.

Omkostningerne er ellers tidligere blevet nedbragt i forbindelse med fusionen af det fælles finsk-tyske projekt.

"Selvom integrationsbesparelserne fra den oprindelige fusion af Nokia Siemens Networks er nået, så gør ændringer i den globale økonomi og det konkurrencemæssige miljø yderligere omkostningsreduktioner nødvendige," hedder det i en meddelelse fra firmaet.

Her er det, at en række fyringer i koncernen skal være med til at presse omkostningerne ned. I dag er der 64.000 ansatte, men virksomheden vil reducere arbejdsstyrken med syv til ni procent. Det vil sige mellem 4.480 og 5.760 ansatte.

Ifølge Nokia Siemens Networks vil procentsatsen veksle fra land til land, og der er ikke offentliggjort detaljer om, hvordan fyringsrunderne vil finde sted i de enkelte lande.

Der er i Danmark mellem 100 og 199 ansatte hos Nokia Siemens Networks, fremgår det af Erhvervs- og Selskabsstyrelsens CVR-register.

Opkøb trods fyringer

Nokia Siemens Networks melder samtidig med fyringsrunden, at firmaet er på udkig efter opkøbsmuligheder eller partner-aftaler i markedet.

Det er nødvendigt i et marked, hvor kundernes behov udvikler sig hurtigt, lyder det fra selskabet.

"Vi ser opkøb og udvidet partnersamarbejde som vigtige værktøjer til at hjælpe med at imødegå disse behov på den hurtigste og mest effektive måde mulig," siger COO Mika Vehvilainen i pressemeddelelsen.

De overordnede linjer i spareplanen kan ses her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics