Artikel top billede

Oracle og Sun: Vil de satse på privat-skyen?

Oracle vil med Sun sigte efter clouden. Se her, hvordan planerne efter alt at dømme vil være.

Computerworld News Service: Oracles og Sun Microsystems' fremtidsplaner, der vil blive offentliggjort i denne uge af koncernchef Larry Ellison, vil indeholde tiltag, der har det formål at omstøbe de to virksomheder til en form som IBM og HP, mener analysefirmaet Frost & Sullivan.

Efter Oracle i sidste uge fik sin godkendelse fra EU af opkøbet af Sun Microsystems, var Ellison hurtigt ude for at offentliggøre en pressekonference onsdag 27. januar, hvor han vil fremlægge sine planer for fusionen.

Andrew Milroy, der er analytiker hos Frost & Sullivan, mener, at ægteskabet mellem de to giganter vil konsolidere deres drift, men at det også sandsynligvis vil føre til, at de vil tilbyde private cloud-løsninger.

"Oracles omsætning fra licenser er på vej ned på grund af al den virtualisering, der foregår, og Sun har også været presset i markedet på grund af virtualisering og af faktiske maskiner og servere, siger Milroy.

"Det er en løsningsleverandør, der er ved at manifestere sig. En virksomhed, der kommer til at opføre sig meget ligesom eksempelvis IBM eller HP. I forhold til Sun-specifikke kunder tror jeg, at det bliver en helt anden slags organisation. De kommer til at handle med en løsningsleverandør ved navn Oracle, der har fået ny kapacitet lige fra applikationen til disken, som Larry Ellison siger."

Større rækkevide

Selvom Sun har haft succes eksempelvis inden for uddannelsessektoren i Australien, spår Milroy derudover om en større rækkevidde med Oracle ved roret.

"Selskabet vil tilbyde private clouds til organisationer og få foden inden for generelt på cloud-området med Oracles applikationer på udstyr fra Sun," siger han.

"Jeg synes, at private clouds ser ud til at være retningen for mange store virksomheder, og jeg tror, at det er her, de vil vende blikket hen. Hver for sig var udviklingen hård mod dem, men sammen har de en god chance."

Matt Oostveen, der er analytiker hos IDC, mener, at Sun vil modtage nyhederne fra Europa-Kommissionen med "jubel."

"Samlet set bør Suns kunder, der er loyale overfor platformen, være glade for denne offentliggørelse, men der lurer dog stadig spørgsmål om fremtiden for Suns forretninger i forhold til RISC og x86, svarer han per e-mail.

"Oracles offentliggørelser for tiden, der forsøger at mindske bekymringen hos en anspændt Sun-kundebase, burde afhjælpe de værste bekymringer."

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere