Motorola kæmper fortsat kampen mod de røde tal

Det går fremad i Motorola, men bundlinjen for hele 2009 endte i rødt.

Artikel top billede

Torsdag var en af årets helt store begivenheder i teleindustrien. Både Nokia og Motorola udsendte regnskaber for fjerde kvartal og dermed hele 2009.

Mens Nokia overraskede alle analytikere positivt, var der desværre for Motorola ikke den samme begejstring for Motorola-aktien, der måtte dykke.

Ifølge Reuters skuffede Motorola, fordi selskabet annoncerede, at de første tre måneder i år vil byde på et underskud. Analytikerne havde forventet et plus på bundlinjen.

Analytikeren Tavis McCourt fra Morgan Keegan fortæller til Reuters, at han er positivt overrasket over det gode smartphone-salg hos Motorola. Virksomheden solgte to millioner enheder, mens Tavis McCourth havde forventet, at Motorola ville sælge 1,3 millioner smartphones i 2009's fjerde kvartal.

Den første store Motorola-satsning på smartphone-markedet var Droid, der blev lanceret sidste år. Den kører ligesom flere fremtidige Motorola-telefoner med styresystemet Android, der er udviklet af Google.

"Vores første smartphone-enheder med Android er blevet meget vel modtaget. Vi ser frem til at udvide vores portefølje af mobiltelefoner i 2010 med lanceringen af mindst 20 smartphone-enheder over hele verden og den fortsatte udvikling af vores Motoblur-tjeneste," siger Co-CEO Sanjay Jha fra Motorola i en pressemeddelelse.

Bedre end 2008

I alt omsatte Motorola-koncernen i hele regnskabsåret 2009 for 117 milliarder kroner, og årets resultat endte med et minus på 271 millioner kroner. Klart bedre end forrige års underskud på 22 milliarder kroner.

"Vi er glade for den meningsfulde fremgang, som vi har gennemført i 2009 for at yderligere forbedre vores omkostningsstruktur og styrke aktiviteterne i vores mobilenheds-forretning," udtaler Sanjay Jha.

I sidste uge kom også konkurrenten Sony Ericsson med årsregnskab. Det svensk-japanske samarbejde kom ud af 2009 med et underskud på cirka seks milliarder kroner.

Regnskabet fra Motorola ligger tilgængeligt her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job