Motorola investerer i mobil stregkode-virksomhed

I et forsøg på at komme ind på det voksende marked for mobile stregkoder har telefonproducenten Motorola investeret i virksomheden Scanbuy.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Motorolas investeringsforretning fortæller, at selskabet har lagt et ukendt beløb i virksomheden Scanbuy, der udbyder mobile stregkode-produkter og -tjenester.

Med denne investering følger Motorola med Microsoft og andre virksomheder ind på markedet for mobile stregkoder.

Scanbuy tilbyder tjenester, der giver mobil-operatører, marketingfolk og medievirksomheder mulighed for at skabe og analysere mobile 2D stregkode-kampagner. En annoncør kan for eksempel bruge Scanbuy til at lave en 2D stregkode, der kan placeres i en reklame i et blad.

Folk, der ser reklamen, kan bruge en applikation i mobiltelefonen til at tage et billede af stregkoden ved hjælp af kameraet. Applikationen fører så brugeren over på den hjemmeside, annoncøren har bestemt, og her kan brugeren for eksempel købe produktet, modtage rabatter eller lægge videoer på nettet.

Scanbuy-applikationen findes på Android, Blackberry, iPhone, Java og Symbian-telefoner.

Konceptet med at bruge telefoner til at aflæse stregkoder bliver mere og mere populært sammen med den udbredte brug af kameratelefoner.

Både Android Market og iPhone App Store tilbyder applikationer, der kan aflæse de almindelige stregkoder, som findes på de fleste produkter. Den slags applikationer søger typisk efter produkter, som stregkoden identificerer online, og som kan vise prisen på produkter fra forskellige forhandlere.

Microsoft har også en mobil stregkode-tjeneste, Microsoft Tag. De stregkoder findes allerede i reklamer rundt omkring, og telefon-applikationen, der gør det muligt at aflæse koderne, fås til Symbian, Windows Mobile, BlackBerry, Java og iPhone.

Google har også benyttet mobile stregkoder i reklamer. Selskabet har distribueret klistermærker til de virksomheder, der benytter Googles Place Pages hjemmeside.

Tanken er, at forretningen kan placere et klistermærke i vinduet, hvorefter de forbipasserende kan bruge deres mobiltelefon til at scanne 2D-stregkoden og på den måde komme ind på firmaets hjemmeside.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS