IBM: Oracle lyver om server-performance

IBM lancerer en ny server-serie sammen med en smædekampagne mod rivalen Oracle.

Artikel top billede

Oracle-boss Larry Ellison brugte det meste af sin taletid under OpenWorld 2009 på at latterliggøre IBM. Det får nu IBM til at rette skytset den anden vej. (Foto: Oracle)

Da Oracle købte Sun Microsystems, blev virksomheden en alvorlig konkurrent til IBM.

Det blev der da heller ikke lagt skjul på i forbindelse med Oracles OpenWorld konference i efteråret, hvor Oracle-boss Larry Ellison brugte det meste af sin taletid på at latterliggøre IBM.

Blandt andet ved at fremvise performance-resultater fra The Transaction Processing Performance Council (TPC), der viste at Suns SPARC-servere var lysår hurtigere end IBM's Power-maskiner.

Læs: Larry Ellison gør nar af IBM på OpenWorld.

Efterfølgende er Oracle imidlertid blevet idømt en bøde for at misbruge resultaterne i forbindelse med deres markedsføring.

Big Blue strikes back

I tiden efter OpenWorld-konferencen har IBM været forholdsvis tilbageholden med at kommentere Ellisons angreb.

Indtil nu.

Mandag lancerede IBM nemlig en ny serie Unix-servere kaldet Power 7. Og med den lancering forsøger IBM at returnere bolden med en god omgang mudderkastning mod Oracle.

Det sker blandt andet ved hjælp af en YouTube video, der forklædt som en politisk kampagnevideo stiller spørgsmålstegn ved Oracles troværdighed.

I videoen fortæller en kvindelig speakerstemme hen over et dystert soundtrack, at en debat-krig er under opsejling mellem to parter, hvoraf den ene er en udfordrer, der har misbrugt testresultater og gengivet ukorrekte oplysninger.

Videoen slutter af med et billede af et får med sataniske røde øjne, og speakeren der stiller spørgsmålet: "Tør vi stole på udfordreren igen?"

Købte Sun for næsen af IBM

Opkøbet af Sun Microsystems har gjort Oracle til verdens tredje største serverproducent - kun overgået af IBM og HP. Og da Oracle sidste år købte Sun, skete det lige for næsen af IBM.

Efterfølgende har flere analytikere da også spået, at fusionen mellem Oracle og Sun nok skal give konkurrenterne grå hår. Særligt i markedet for middleware, hvor Oracle nu har kontrol over det åbne og meget udbredte Java.

Senest har Oracle styrket sin middleware-stack med mandagens opkøb af software-firmaet AmberPoint, der udvikler monitorerings-software til systemer bygget på serviceorienteret arkitektur.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job