TDC i fuld gang med at fravælge mobilplatforme

Reportage: TDC's mobildirektør, Christoph Nørgaard, er til verdens største mobilkongres i Barcelona for at vælge - og ikke mindst fravælge - mobilplatforme.

Artikel top billede

Mobildirektør Christoph Nørgaard fra TDC.

Barcelona, Spanien: Symbian. Windows Mobile. MeeGo. Android. IPhone OS.

Listen af operativsystemer til mobiltelefoner er lang, og den er faktisk for lang.

Det mener TDC's mobildirektør Christoph Nørgaard, der i disse dage besøger verdens største mobilkongres, Mobile World Congress i Barcelona.

"Vi må bare erkende, at Danmark ikke er stort nok til at supportere så mange platforme, som vi ser hernede," siger TDC-direktøren.

Christoph Nørgaard er i Barcelona for at høre, hvilke strategier og ambitioner de forskellige mobilproducenter har i forhold til de forskellige operativsystemer, der er i markedet.

"Jeg tror, at man i løbet af kort tid kommer til at se operatørerne træffe nogle valg og måske mest vigtigt; nogle fravalg af platforme. Hvis vi skal pushe de her services - det kan være alt fra applikationsmarkedet til mobilbetalinger - så bliver vi nødt til at sikre, at det bliver nemt for kunderne at bruge. Ellers kommer det ikke i gang," forklarer Christoph Nørgaard.

Træffer valg med kunderne

Mobildirektøren afviser, at TDC fratager kunderne muligheden for at vælge og ikke mindst fravælge, når selskabet sorterer visse mobilplatforme fra på forhånd.

"De valg, vi kommer til at træffe, er baseret på den kundeefterspørgsel, som vi tror på, så jeg vil næsten hellere vende den rundt og sige, at vi træffer valget i fællesskab med kunderne. Og vi sikrer, at de produkter, de får, har en super kvalitet," siger han.

Samtidig påpeger han, at der er fordele for kunderne, når TDC træffer fravalg af mobilplatforme.

"Vi kommer til at sige nej til nogle, men til gengæld kommer vi til at fokusere hårdt på de platforme, vi kommer til at tage ind i vores sortiment. Det betyder, at vi ser os selv som en vigtig spiller for vores privat- og erhvervskunder for at sikre, at de får en god oplevelse på applikationssiden," fortæller han.

Tilhænger af åbne platforme

Christoph Nørgaard ønsker ikke at sætte navne på de operativsystemer, som TDC vælger og fravælger, men han vil gerne udtale sig overordnet om sin holdning til platforme.

"Som udgangspunkt er jeg tilhænger af åbne platforme. Jeg tror, at det i den sidste ende er bedst for kunderne, og det er bedst for alle. Jeg håber, at man kommer til at enes om én platform, som vi alle sammen kan arbejde ind på. Det gør det simpelthen lettere for kunderne og dermed lettere for alle," siger han.

Der er ifølge ham i dag en overflod af operativsystemer, og der er ikke blevet færre ved årets mobilkongres, hvor både Nokia og Samsung løftede sløret for nye mobilplatforme, som producenterne vil bruge i deres smartphones.

"I løbet af få år vil man se en konsolidering af det antal platforme, der er i markedet, for lige nu kan vi simpelthen ikke bære at supportere og servicere kunder på alle de platforme, vi har," siger Christoph Nørgaard.

Mobile World Congress blev skudt i gang i mandags, og den slutter i dag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S