Artikel top billede

SAS: Strid med Oracle handler om licens-fortolkning

Det fælles-skandinaviske flyselskab bekræfter, at det bliver sagsøgt af Oracle. Forskellig opfattelse af licensbetingelser er baggrunden for Oracles millionkrav.

Som Computerworld tidligere har rapporteret, er det skandinaviske flyselskab SAS blevet sagsøgt for millioner af it-selskabet Oracle.

Computerworld har siden forgæves forsøgt at få en kommentar fra Oracle og SAS.

Nu har SAS så bekræftet, at Oracle har sagsøgt SAS for overtrædelse af licensbetingelser for anvendelse af Oracle-software.

Striden skyldes forskellig opfattelse af licensbetingelserne for softwaren.

"SAS kan bekræfte, at vi har modtaget en stævning fra Oracle. Tvisten angår forudsætningerne for og fortolkningen af en aftale, som Oracle og SAS har forskellig opfattelse af," lyder det i en e-mail fra SAS' svenske presseafdeling.

Dermed understreges endnu engang, at det er svært for mange virksomheder at leve op til softwareleverandørernes licensbetingelser.

Som Computerworld dokumenterede i sin trykte udgave 22. januar 2010, er der en lang række eksempler på forskellige opfattelser af softwarelicensbetingelser, som softwareleverandørerne kræver, at kunderne underskriver.

Default-installation kan give ekstraregning

Ifølge Realtid.se er Oracles krav mod SAS på 22 millioner svenske kroner.

SAS ønsker ikke at kommentere på størrelsen af Oracles krav.

En ofte forekommende årsag til licensstrid er, at default-installation af programpakker som Oracle-databasen tager en del features med, som kunden ikke nødvendigvis bruger.

Ved en gennemgang af en virksomheds softwarelicenser foranstaltet af softwareleverandøren vil den slags fejlinstallationer kunne give en massiv ekstraregning.

Computerworld har derfor også spurgt SAS, om striden angår anvendelse af Database Options og Management Packs.

SAS ønsker ikke på nuværende tidspunkt at kommentere på tekniske spørgsmål.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere