P2P-fildeling skyld i stort brud på data-sikkerheden

Næsten 100 amerikanske virksomheder og organisationer har fået en påtale for at sjuske med datasikkerheden. Personlige informationer er tilgængelige via P2P-netværk.

Artikel top billede

(Foto: www.lelesandrini.it /)

Dem amerikanske handelskommisssion, Federal Trade Commission (FTC), advarer nu i et offentligt brev om et omfattende databrud, der indebærer, at næsten 100 organisationer har fumlet med personlige oplysninger, så de er blevet tilgængelige via peer-to-peer netværk.

Det er følsomme data om kunder og ansatte, der er blevet delt via P2P-netværk og har været tilgængelige for alle med adgang til disse netværk, skriver FTC.

Der er åbenbart tale om et generelt problem med P2P-netværk, for FTC har desuden indledt nærmere undersøgelser af en række virksomheder, der ikke har styr på denne del af data-sikkerheden. Samtidig har myndighederne frigivet nye retningslinjer og informationsmateriale om P2P-problematikken.

Risiko for identitetstyveri

Problemet er, at fildelings-indstillingerne skal foretages med tungen lige i munden, så de andre brugere af P2P-softwaren kun har adgang til de filer, som det er meningen, der skal være adgang til.

"Desværre er virksomheder og institutioner af alle størrelser sårbare over for P2P-relaterede databrud, der udsætter forbrugeres følsomme oplysninger for risici. Vi fandt eksempelvis helbreds-relaterede informationer, regnskaber og kørekort og "personnumre" - den slags information, der kan føre til identitetstyveri," udtaler FTC-formand Jon Leibowitz.

"Virksomheder bør tage et alvorligt kig på deres systemer for at sikre, at der ikke er uautoriserede P2P-fildelingsprogrammer, og at autoriserede programmer er indstillet rigtigt og sikkert."

Ifølge brevet fra FTC har der været problemer med sikkerheden i både offentlige og private virksomheder, heriblandt på skoler og hos de lokale stats-regeringer.

"Det er jeres ansvar at sikre sådanne informationer mod uautoriseret adgang, herunder også at sikre kontrollen med P2P-software på jeres egne netværk og hos jeres service-leverandører," lyder det blandt andet i brevet fra FTC.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland