Lene Espersen skal i samråd om antipirat-aftale

Danmarks modstand mod større åbenhed om antipirat-forhandlinger får nu it-ordfører til at kalde udenrigsministeren i samråd hos Europaudvalget.

Artikel top billede

Danmark blev i sagen om de omdiskuterede antipirat-forhandlinger i
Mexico udpeget af Holland som det mindst fleksible land i forhold til spørgsmålet om øget åbenhed omkring forhandlingerne.

Formålet med aftalen er at komme piratkopiering og kopivarer til livs med markant skrappere regler.

Men netop manglen på åbenhed omkring forhandlingerne af den såkaldte Handelsaftale om bekæmpelse af varemærkeforfalskning (ACTA) er under skarp kritik fra både teleselskaber og rettighedsorganisationer, hvorfor offentlighedens mulighed for at følge processen indtil videre har bestået af informationer fra en lang række lækkede dokumenter.

Det har nu fået it-ordfører Hanne Agersnap hos Socialistisk Folkeparti til at rejse et paragraf 20-spørgsmål til den nyudnævnte udenrigsminister Lene Espersen (K), der tidligere i sin funktion som erhvervsminister har svaret Folketinget i sagen.

"Jeg ville ønske, at der var større gennemsigtighed i de forhandlinger. Jeg kan ikke forstå, at Danmark kan lægge denne holdning for dagen uden mandat fra det danske Folketing," siger Hanne Agersnap.

Vil se indholdet

I sin tid svarede daværende erhvervsminister Lene Espersen på, med hvilket mandat de danske forhandlere forhandlede. Men dette svar har ifølge Hanne Agersnap affødt så mange spørgsmål, at hun nu kalder Lene Espersen i samråd i Europaudvalget.

Det sker ifølge Hanne Agersnap for at udrede, hvordan de danske forhandlere er nået til den opfattelse, at Danmark ikke ønsker åbenhed om forhandlingerne.

Lene Espersen lovede ifølge Hanne Agersnap i august 2008 at "Europaudvalget ville få forelagt sagen til forhandlingsmandat, når der foreligger konturerne af en aftale, men inden aftalen er færdigforhandlet."

"Og jeg vil spørge, om det ikke snart er på tide, at vi får sagen forelagt til et forhandlingsmandat," siger Hanne Agersnap.

It-ordføreren mener, at mere gennemsigtighed ved anti-pirat-forhandlingerne ville give et bedre resultat.

Samtidig ville offentlighedens mulighed for at følge processen forebygge mange spekulationer, mener hun.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos