Lene Espersen skal i samråd om antipirat-aftale

Danmarks modstand mod større åbenhed om antipirat-forhandlinger får nu it-ordfører til at kalde udenrigsministeren i samråd hos Europaudvalget.

Artikel top billede

Danmark blev i sagen om de omdiskuterede antipirat-forhandlinger i
Mexico udpeget af Holland som det mindst fleksible land i forhold til spørgsmålet om øget åbenhed omkring forhandlingerne.

Formålet med aftalen er at komme piratkopiering og kopivarer til livs med markant skrappere regler.

Men netop manglen på åbenhed omkring forhandlingerne af den såkaldte Handelsaftale om bekæmpelse af varemærkeforfalskning (ACTA) er under skarp kritik fra både teleselskaber og rettighedsorganisationer, hvorfor offentlighedens mulighed for at følge processen indtil videre har bestået af informationer fra en lang række lækkede dokumenter.

Det har nu fået it-ordfører Hanne Agersnap hos Socialistisk Folkeparti til at rejse et paragraf 20-spørgsmål til den nyudnævnte udenrigsminister Lene Espersen (K), der tidligere i sin funktion som erhvervsminister har svaret Folketinget i sagen.

"Jeg ville ønske, at der var større gennemsigtighed i de forhandlinger. Jeg kan ikke forstå, at Danmark kan lægge denne holdning for dagen uden mandat fra det danske Folketing," siger Hanne Agersnap.

Vil se indholdet

I sin tid svarede daværende erhvervsminister Lene Espersen på, med hvilket mandat de danske forhandlere forhandlede. Men dette svar har ifølge Hanne Agersnap affødt så mange spørgsmål, at hun nu kalder Lene Espersen i samråd i Europaudvalget.

Det sker ifølge Hanne Agersnap for at udrede, hvordan de danske forhandlere er nået til den opfattelse, at Danmark ikke ønsker åbenhed om forhandlingerne.

Lene Espersen lovede ifølge Hanne Agersnap i august 2008 at "Europaudvalget ville få forelagt sagen til forhandlingsmandat, når der foreligger konturerne af en aftale, men inden aftalen er færdigforhandlet."

"Og jeg vil spørge, om det ikke snart er på tide, at vi får sagen forelagt til et forhandlingsmandat," siger Hanne Agersnap.

It-ordføreren mener, at mere gennemsigtighed ved anti-pirat-forhandlingerne ville give et bedre resultat.

Samtidig ville offentlighedens mulighed for at følge processen forebygge mange spekulationer, mener hun.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job