Windows Mobile-apps virker ikke på nye telefoner

Om eksisterende Windows Mobile-telefoner kan opgraderes til Phone 7, vides endnu ikke, men Microsoft afslører til gengæld, at de eksisterende apps ikke kan køre på de nye smartphones.

Artikel top billede

Det er stadig usikkert, om nogen eksisterende telefon kan opgraderes til Windows Phone 7.

Computerworld News Service: Selvom Microsoft stadig ikke vil kommentere på, om eksisterende Windows Mobile-telefoner vil kunne opgraderes til Windows Phone 7, har virksomheden nu endelig afsløret, at de eksisterende applikationer ikke vil fungere på det nye smartphone-styresystem.

"For at levere det i udvikler-platformen, som udviklerne forventer, har vi været nødt til at ændre måden, hvorpå applikationerne programmeres. Det betyder blandt andet at tidligere Windows Mobile-applikationer ikke vil kunne køre på Windows Phone 7 Series," skriver Charlie Kindel, der er partner group program manager for Windows Phone applikations-platformen og udvikleroplevelsen hos Microsoft, i et blogindlæg.

Mere konkret skal årsagen findes i, at Microsoft har besluttet at benytte Silverlight og XNA som udviklingsplatforme til Windows Phone 7. Silverlight er Microsofts egen multimedia-platform, der konkurrerer med Adobes Flash. XNA er den platform, hvorpå der udvikles spil til Microsofts Xbox 360.

"Du bliver rigtig glad i dag, hvis du er Silverlight- eller XNA-udvikler," skriver Kindel. Det kan der være noget om, hvis man dømmer ud fra kommentarerne under og efter en session, hvor det var muligt at stille spørgsmål om nyheden via Twitter til holdet bag Windows Phone.

"Det er meget gode nyheder for enhver #silverlight- og #XNA-udvikler :)," skriver udvikleren Pawel Bojkowski på Twitter.

Johan van Mierlo, der er Microsoft MVP for Windows Mobile Devices, skriver også, at han er tilfreds med ændringen: "IMO er dette en god ting!"

Bevægelsen over til Silverlight bør ikke komme som nogen overraskelse for de fleste udviklere. "Microsoft har altid sagt:

"Lær at bruge Silverlight, det bliver et vigtigt udviklingsmiljø i fremtiden," påpeger Matt Rosoff, der er analytiker hos Directions on Microsoft, i et interview for nylig.

Derudover bemærker han, at Microsoft faktisk ikke har markedsført sin Windows Mobile 6.5 Marketplace særligt kraftigt. Det kan også have givet udviklerne et vink om, at der var ændringer på vej.

Kan nogen telefon opgraderes?

Microsoft derimod siger, at virksomheden endnu ikke helt forlader Windows Mobile-platformen.

"For at gøre det helt klart, så vil vi fortsat samarbejde med vores partnere om at levere nye apparater, der er baserede på Windows Mobile 6.5, og vi vil understøtte disse produkter i mange år fremover, så det er ikke sådan, at den ene produktlinjen slutter, så snart den næste begynder," forsikrer Kindel.

Hvad, der stadig er usikkert, er, om nogen som helst eksisterende telefon på markedet vil kunne opgraderes til Windows Phone 7?

Microsoft har holdt kortene tæt til kroppen, antageligvis fordi virksomheden ikke ønsker at risikere nedgang i salget af den nuværende generation af produkter frem til, når Windows Phone 7-produkterne rammer butikkerne senere i år.

Da der i torsdags blev stillet spørgsmål via Twitter, var der heller ingen, der kom tættere på noget svar. Der blev hovedsagligt givet svar, der blot gentog virksomhedens officielle tilbagemelding, hvilket er, at det ikke kan bekræftes, om brugerne vil kunne opgradere fra Windows Mobile 6.5.

Der blev også gentaget en anden vag tilbagemelding med hensyn til, om HTC HD2 vil kunne opgraderes.

"Vi har på nuværende tidspunkt ingen planer om at opgradere HTC HD2 til WP7," skrev Windows Phone 7-teamet på Twitter.

HD2 er en af de telefoner på markedet, der har den største skærm, og den kører Windows Mobile 6.5.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job