Forskere bruger LED-lys til trådløse dataoverførsler

I fremtiden vil lyset fra lamperne derhjemme kunne bruges til at kode et trådløst bredbåndssignal, fortæller tyske forskere.

Artikel top billede

De fleste kender LED-lyset fra blandt andet juleudsmykning. Forskere har nu tidoblet LED-lysets båndbredde ved kun at bruge den blå del af spektret.

Computerworld News Service: Forskere ved Fraunhofer instituttet for telekommunikation under Heinrich-Hertz instituttet i Berlin har eksperimenteret med at udnytte synligt lys fra almindelige LED-dioder til at overføre trådløs data med hastigheder på op mod 230Mbit/sekund.

Den slags eksperimenter er foregået i årevis, men hastigheden på 230Mbit/s bliver anset for at være en rekord, når mediet er almindelig LED, fortæller den amerikanske optiker-forening Optical Society of America.

Det kan desuden vise sig at være svaret på den mangel på radio-spektrum, som blandt andet FCC ('U.S. Federal Communications Commission') beklager.

En af de tyske forskere på projektet, Jelena Vucic, fortæller, at der kan være store fordele ved at bruge lys til at føre data via Wi-Fi eller et andet system, eftersom lyset allerede findes i de fleste rum. Holdets resultater vil blive fremlagt under the Optical Fiber Communications Conference og ved Exposition/National Fiber Optic Engineers Conference 25. marts i San Diego.

Blå flimren i takt

Et LED-signal bliver skabt ved hjælp af en flimren i alle lysene på samme tid med en hastighed, der langt højere, end hvad det menneskelige øje kan opfatte, står der i OSA-udtalelsen. Almindelig LED har en båndbredde der er begrænset til nogle få megahertz, men Jelena Vucics hold var i stand til at tidoble mængden ved at bortfiltrere alt undtagen det blå fra LED-spektret.

Holdet byggede et synligt trådløst system i laboratoriet, der kunne bruges til at downloade data ved 100Mbit/s, og derefter opgradere systemet til 230 Mbit/s. Jelena Vucic mener, at holdet vil være i stand til at gennemføre endnu en fordobling af datahastigheden ved hjælp af visse tilpasninger.

I 2008 arbejde et engelsk forskerhold på samme måde med at undersøge LED til trådløs kommunikation.

Det er flere årtier siden, vi lærte, hvordan man sender data via fiberoptiske kabler ved enorme hastigheder. Men hvis forskningen gør det muligt at tage datatransmissionen over i et åbent miljø, som for eksempel en almindelig dagligstue, og sende data via lyset fra en lampe, så vil det være et gigantisk skridt fremad, såvel som et udfordrende skridt, siger Jack Gold, der er analytiker ved J. Gold Associates.

Jack Gold fortæller, at den tyske forskning tilsyneladende handler om datatransmission, der går i en retning og holder sig inden for væggene i et enkelt rum. Wi-Fi og andre former for radiotransmission kan til sammenligning foregå i alle retninger og passere igennem vægge.

Et rent praktisk problem ved en synlig, trådløs forbindelse vil være at få datasignalet over til selve lyset, mener Jack Gold.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S