Digital milliard-besparelse vækker undren hos KL

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.

Artikel top billede

Finansminister Claus Hjort Frederiksen har udarbejdet et katalog over, hvordan kommunerne kan spare 10 milliarder kroner årligt.

Et af punkterne er digitalisering af dokumenter, hvor besparingspotentialet er sat til at være op mod 1,1 milliard kroner.

Mathilde Illum Aastrøm, der er konsulent i Center for Borgerbetjening og IT-politik i Kommunernes Landsforening, undrer sig dog over, hvordan Finansministeriet er nået til det resultat.

"Vi kan ikke se, hvordan de kommer frem til det tal. Vi er enige i, at der er stort besparingspotentiale, men kan slet ikke se, hvordan man skulle opnå besparelser i den størrelsesorden," siger hun til Computerworld.

Tallet vækker speciel undren, fordi KL netop er blevet færdig med en endnu ikke offentliggjort businesscase for digitalisering af dokumenter. En businesscase, som kommer med en noget anderledes konklusion - og som endda er udarbejdet i samarbejde med Finansministeriet.

Besparelse om seks år

"I den businescase, vi har lavet i samarbejde, er konklusionen, at besparingspotentialet er på mellem 300-500 millioner kroner alt efter, hvor mange borgere, vi kan få med i ordningen," forklarer Mathilde Illum Aastrøm.

Den besparelse vil ifølge businesscasen først kunne opnås i 2016 og med den forudsætning, at systemet er fuldt implementeret.

"Det kan selvfølgelig være, at Finansministeriet har noget ekstra med i deres beregninger, end der er businesscasen, men vi kan ikke gennemskue, hvor det skulle stamme fra," siger Mathilde Illum Aastrøm.

Der har endnu ikke været muligt at få at vide, hvordan Finansministeriet er kommet frem til besparelsen på 1,1 milliard kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job