Palms topchef: Vi burde være blevet større end Droid

Palms smartphones har solgt så dårligt, at teleselskaberne nu ligger inde med store lagerbeholdninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis Palms WebOS-mobiler var kommet i handlen hos Verizon før Motorolas Droid, ville det se helt anderledes ud for Palm i dag, siger virksomhedens topchef torsdag under præsentationen af regnskabet for tredje regnskabskvartal.

"Hvis vi havde kunnet lancere hos Verizon før Droid, tror jeg, at vi kunnet have fået den opmærksomhed, som Droid fik. Og fordi jeg mener, at vi har et bedre produkt, tror jeg, at vi kunne have gjort det endnu bedre," siger Palms koncernchef, Jon Rubinstein.

Men i stedet er salget af Palm Pre og Pixi faktisk gået så meget dårligere, end hvad der forventedes, at virksomhedens teleselskabspartnere nu har store lagerbeholdninger af telefonerne, og Palm måtte i februar advare om, at dens omsætning ville være lavere end tidligere forventet.

I det nuværende kvartal fokuserer Palm på at "hjælpe teleselskaberne med at komme af med deres betydelige lagerbeholdninger," siger Doug Jeffries, der er økonomidirektør for Palm.

Palm forventer derfor at sælge endnu færre telefoner i sit fjerde regnskabskvartal og vurderer, at omsætningen bliver på under 822 millioner kroner. Der er ingen håndgribelige forlydender om, hvor længe det vil tage at komme af med de store lagerbeholdninger. "Vi har et stykke vej endnu, og det vil tage nogen tid at komme igennem," siger Jeffries.

Torsdag offentliggjorde Palm en omsætning på 1,9 milliarder kroner for tredje regnskabskvartal ud fra almindelige amerikanske regnskabsregler, de såkaldte generally accepted accounting principles (GAAP). I samme kvartal sidste år lå omsætningen på 497 millioner kroner.

Omsætningen blev alligevel større, end hvad Palm forventede, da virksomheden offentliggjorde sin advarsel i sidste måned. På daværende tidspunkt sagde Palm, at virksomheden forventede en omsætning på mellem 1,65 og 1,75 milliarder kroner, og advarede samtidig om, at man ikke skulle forvente en tilsvarende stigning i årsomsætningen. Omsætningen blev kun bedre, end hvad Palm regnede med, fordi et par leverancer uventet sneg sig med før kvartalets afslutning, oplyser Jeffries.

Ambassadører

Palm offentliggjorde et ikke-GAAP negativt resultat for tredje regnskabskvartal på 563,6 millioner kroner eller 3,34 kroner per udvandet aktie. Til sammenligning lå det negative resultat i samme kvartal sidste år på 519,2 millioner kroner eller 4,72 kroner per aktie. Analytikerne vurderede et negativt resultat på kun 2,30 kroner per aktie.

"Vi er vej gennem en periode med store udfordringer," siger Jeffries. "Vi gør os ingen illusioner om det hårde arbejde, der ligger foran os."

Palm er allerede begyndt at udføre planer om at forbedre salget og siger, at disse tiltag nu begynder at give pote. Virksomheden er begyndt at sende "Palm varemærke-ambassadører" til stort set samtlige Verizon-butikker for at oplære salgspersonalet i Palms produkter.

"Men vi er klar over, at salg og marketing kun rækker en del af vejen," siger Rubinstein.

Derfor arbejder virksomheden hårdt på at forbedre sine WebOS-produkter. WebOS er Palms nye mobil-styresystem. Siden dets lancering på Pre for ni måneder siden har Palm udsendt 10 automatiske push-opdateringer, fortæller han. Disse opdateringer har forbedret batterilevetiden, forbedret alle kerneapplikationerne og forbedret telefonernes reaktionstider.

Palm arbejder også hårdt på at gøre sit applikations-udviklingsmiljø mere attraktivt. Der er nu 2.000 applikationer i Palms katalog, oplyser han.

Selvom Rubinstein mener, at Palm ville have klaret sig bedre, hvis virksomheden havde været ude med Pre på Verizon før Motorolas Droid, siger han også, at sådanne succeser er usædvanlige, og opfordrer analytikerne til tålmodighed. "Det tager tid at opbygge nok momentum til at komme til det kritiske punkt. Det er sjældent, man ser noget, der letter lige fra starten," siger han. Selvom Droids salgstal endnu ikke er officielt offentliggjorte, menes telefonen at have solgt godt.

Rubinstein forklarer også, at årsagen, til at Pre ikke kom i handlen fra Verizon tidligere, var, at en eksklusivaftale med Sprint forhindrede salg fra andre teleselskaber i en begrænset periode.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job