Artikel top billede

Verdens største domæneselskab har fået nok af Kina

Verdens største domæneselskab er rystet over, at Kina forlanger en lang række personlige oplysninger udleveret om alle kunderne. Nu er det slut med .cn, lyder det.

Computerworld News Service: Verdens største registrator af domænenavne, amerikanske Go Daddy, bliver trukket ind i den tiltagende online-krig, der pågår mellem Kina og USA.

Go Daddy meddeler, at selskabet med omgående virkning vil stoppe med at registrere .cn-domæner i Kina.

Det skyldes, at den kinesiske regering er begyndt at forlange, at Go Daddy udleverer en række personlige oplysninger om personer, der tidligere har købt domæne-navne fra Go Daddy.

De krævede oplysninger inkluderer blandt andet detaljerede forretnings-oplysninger, foto samt underskrifter for alle de.cn-aftaler, som Go Daddy har indgået i de seks år, hvor selskabet har været aktivt i Kina.

"Vi er bekymrede for de pågældende kunders sikkerhed. Og vi er bekymrede for den effekt, som kravet vil have på kommende domæne-registreringer og dermed hele ideen om den frie udveksling af ideer på nettet," lyder det fra Christine Jones fra Go Daddy.

Vil trække stikker ud

Den kinesiske regering har tidligere alene forlangt, at Go Daddy indsamlede navne, adresser og e-mailadresser på sine .cn-kunder.

Det kinesiske domæne-agentur, CNNIC, har meddelet Go Daddy, at samtlige af de pågældende domæner vil 'stoppe med at virke,' hvis ikke selskabet udleverer informationerne.

Det amerikanske selskab meddeler, at det vil fortsætte med sine nuværende kunder i Kina, men at det ikke vil oprette flere .cn-domæner.

Go Daddy påpeger i øvrigt, at der er mange problemer med at drive domæne-forretning i Kina.

Blandt andet har selskabet brugt mange ressourcer på at afværge enorme denial of service-angreb, der alle er blevet sat i gang fra Kina.
Selskabet påpeger desuden, at en "meget stor del" af alverdens spam-mængder bliver afsendt fra Kina, som ifølge selskabet ser ud til at fremme spam som forretningsmodel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere