Derfor skal du bevare musklerne i din it-organisation

Klumme: I forsøget på at skære al fedtet i organisationen har nogle it-direktører uheldigvis også skåret for store lunser muskler væk.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

I de seneste år har vi set øget fokus på at trimme og optimere den interne it-organisation til kun at operere på udvalgte områder.

Dels for at få styr på og overblik over projektporteføljen, og dels for at hjælpe forretningen med procesforbedringerne og muliggøre vækst og effektivitet igennem strategisk brug af it.

Ideen er fremragende.

Problemet er dog, at der i mange tilfælde bliver gået for meget til stålet i omkostningens og effektivitetens navn.

Kun skelettet står tilbage, og al saft og kraft er suget ud af organisationen.

Der er kun én vej, og det er hele vejen, synes direktørerne at mene.

Konsekvensen er, at mange it-organisationer er blevet for slanke eller for afhængige af tredjepart til at reagere hurtigt på selv den mest simple forespørgsel fra forretningen eller på ændringer i it-landskabet, eller - endnu mere almindeligt - på projekter, der er på vej ud over kanten og har brug for en hånd.

Mens finansdirektøren klapper i hænderne, er it-direktørens kollegaer i forretningen knap så begejstrede.

Flere måneders ventetid

Ofte ser de eksempelvis flere måneders ventetid på mindre ændringsanmodninger til allerede idriftsatte systemer, og endnu længere tid til løsning af forretningsbehov, hvor ansvaret falder mellem to stole, ingen sidder på.

Og en evighed, før nogen gør noget ved et druknet projekt.

I en for slank organisation ved forretningen endvidere ofte ikke, hvor den skal gå hen med sine ønsker og behov.

Forretningen forsvinder i blindgyder, som i "det tager mindst fem(ten) måneder og koster en bondegård (uden moms)" eller som i "det er ikke vores bord. Punktum".

For at finde balancen mellem adræthed og beredskab over for forretningen og effektivitet og omkostningsreducering over for bundlinien, må it-direktøren kigge dybt ned i sin værktøjskasse og trække sit hemmelige våben: Muskeldrengene og -pigerne.

Derfor skal du beholde musklerne

Det kræver naturligvis, at it-direktøren ikke har skilt sig af med al for meget muskelmasse og husket at tænke på tværs i it-organisationen inden udskilningsløbet.

At trimme organisationen helt i bund er for kortsigtet. Og det er vi da for pokker blevet for voksne og ansvarlige til!

Det hemmelige våben - denne gruppe af stærke personer med tværfunktionel, tværfaglig og teknologisk ekspertise - sammensættes og indsættes hurtigt ved siden af eller foran forretningen for at løse specifikke forretningsudfordringer og trækkes lige så hurtigt ud.

Uden der går for meget Rambo i den, kan vi kalde manøvren for Guerilla it - ikke at forveksle med Cowboy it, hvor man skyder vildt til højre og venstre.

Guerilla it har nemlig to klare overordnede formål. For det første at udvikle og levere forretningsorienterede produkter og services hurtigt, smidigt og struktureret. For det andet at redde de stumper, der reddes kan fra nødstedte projekter.

I en organisation med fokus på Guerilla it ved forretningen, at der fokuseres på resultater, adræthed og innovation, og at der er nogen, der påtager sig opgaverne - lige meget hvor meget de går på tværs i organisationen.

I stedet for at vente på Godot tænkes der pragmatisk og innovativt.

Der sættes ind med fuld styrke, og der fremvises synlige resultater hurtigt.

Det er det, de vil have i forretningen.

Og det er det, it-direktøren gerne vil levere. Så bevar noget af muskelmassen, sammensæt de tværfaglige teams og red it-organisationen.

Kristian Fischer er managementkonsulent i PA Consulting Group.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S