It-branchen har medansvar for lavt it-niveau

Klumme: 40 procent af befolkningen har lave it-kompetencer, men måske er problemet slet ikke brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup)

Højhastighedskomiteens rapport fra januar peger på en række områder, der skal styrkes:

Digitalisering af det offentlige, det offentlige som platform for innovation, cloud computing (halleluja), informations- og it-kompetencer, klima samt forskning og udvikling på it-området.

Rapporten konkluderer blandt andet, at op mod 40 procent af den danske befolkning har "lave eller ingen it-kundskaber" og peger derfor naturligt på behovet for at få løftet niveauet hos disse 40 procent.

Måske løser vi det forkerte problem

Det er selvfølgelig vigtigt at bruge it aktivt i undervisning, og på den måde gøre det til en naturlig, integreret del af at løse en hvilken som helst opgave.

Men jeg vil alligevel vove den påstand, at der indbygget i it-undervisning er en risiko for, at vi løser det forkerte problem.

Vi kender nok alle sammen et par stykker af dem, rapporten sigter til - naboen, svigermoren, onklen, der ringer fra tid til anden for at få hjælp og har udset sig netop os, fordi "vi arbejder med computere".

Det er dem, der udgør en stor del af de 40 procent - dem, der har svært ved eksempelvis at vedhæfte en fil til en mail. De har måske taget et pc-kørekort, og de prøver - men det falder dem bare ikke naturligt at bruge en computer.

Og det er ikke medfødt, det er noget vi skal lære. For et par uger siden fik min søn, Oskar på tre år, fat i min iPod.

Han begyndte at bladre rundt på den og åbne programmer.

Det fungerede helt intuitivt, og da han senere kom over til en 'gammeldags' computerskærm, prøvede han også først at dirigere rundt med pegefingeren på skærmen (så ja, vi er ved at være modne til touch screen på husalteret derhjemme).

Hør nu: DOS er IKKE guds gave

Min pointe er, at det måske ikke er brugerne, der er problemet - men løsningerne.

Hvis det var intuitivt og logisk, hvordan man vedhæfter en fil til en mail eller fornyer antivirusprogrammet, ville svigermor nok ikke ringe så tit (om det) - hvilket i og for sig kan være både godt og skidt.

For ikke særlig mange år siden fokuserede it-undervisningen i gymnasiet på at lære eleverne at programmere og at kommandere med en DOS-prompt.

Jeg kender godt nok et par stykker, der stadig synes, at DOS er Guds gave, men også kun et par stykker. Hvad fik vi andre ud af det?

I dag er vi nået et stykke videre, og DOS-prompten er heldigvis gemt langt væk.

Den behøver vi altså ikke undervise de 40 procent i. Og hvis vi er heldige, behøver de heller ikke at lære at vedhæfte filer eller forny programmer.

Lægerne er et godt eksempel

Hvis vi ser os omkring, er der flere gode eksempler på, at det ikke nødvendigvis er løsningen at uddanne brugerne.

Se bare på læger, der bruger flere timer om dagen på at bruge it-systemer, heraf 45 minutter bare på at vente, i stedet for at behandle patienter.

Skal vi løse problemet med at gøre lægerne til bedre it-brugere, eller skal vi lave bedre it-løsninger?

Jeg tror ikke, vi vinder it-slaget ved at uddanne de 40 procent, der mangler it-kundskaber. Vi vinder slaget ved at lave løsninger, de kan finde ud af at bruge.

Karsten Fogh Ho-Lanng er corporate vice president og chief technology officer hos NNIT.

Computerworlds klummer er alene udtryk for skribentens holdninger og er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S