Hackerangreb flåede web-kunder af TDC-net

En hacker har tvunget sig adgang til TDC's kæmpe hostingcenter, som har været tvunget til at slukke for flere kunders webservice.

Artikel top billede

TDC Webmore, der er en del af TDC Hosting, blev i sidste uge ramt af et hackerangreb, der flåede 24 kunder af nettet.

Kunderne, der var fordelt med 20 eksterne kunder og fire interne klienter, oplevede, at deres hjemmesider og webservices var nede i flere dage, indtil TDC Webmore fik flyttet dem over på rene servere.

Hackerangrebet var ifølge afdelingschef for TDC Webmore, Ole Widahl, et root exploit, som blev sat ind via en af kundernes ældre versioner af scriptsproget PHP. I et enkelt tilfælde blev en hjemmeside udskiftet med hackerens egen lille hilsen til omverdenen.

"Hackerne fik så godt fat i os, at de kunne lægge bagdøre ind på serveren, og så blev vi simpelthen nødt til at lukke for den server," forklarer Ole Widahl til Computerworld.

Hackerangreb er dagligdag

Han afdramatiserer hændelsen med, at TDC Hosting har i alt et sted mellem 5.000 og 6.000 servere, der hver uge bliver angrebet af hackere, uden de dog kommer igennem.

"Vi hoster blandt andet en løsning for Lægeforeningen, og den har alene i nat været angrebet fire gange med botnet og social engineering, hvor hackerne har forsøgt at lokke brugernavn og password ud af alle de danske læger, der er medlem af foreningen," siger Ole Widahl om de mange hackerforsøg hos TDC Webmore.

Det nye er dog, at det lykkedes at komme igennem via en gammel version af PHP, hvilket i sagens natur kunne have været ethvert andet skrøbeligt software-produkt.

Opdaterer kundernes software

Ole Widahl forklarer, at TDC Webmore i sagens natur tager hackerangreb meget seriøst, og derfor vil selskabet også kigge på især de Uni2-kunder, som det overtog i 2007.

"De ældste servere, vi overtog fra Uni2, er omkring 10 år gamle, og det er naturligvis blevet patchet så godt som muligt. Men engang i mellem er man nødt til at tage et kvantespring og eksempelvis sige, at vi ikke supporterer PHP3 mere. Det vil dog betyde, at nogen kunders hjemmesider ikke virker mere," siger Ole Widahl.

Med flere servere i hacker-farezonen har TDC Webmore valgt at forcere sin migrering fra de gamle til nye servere med eksempelvis PHP4, så alle kunder fra andet halvår af 2010 kører på nyt hardware og software.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job