Hackerangreb flåede web-kunder af TDC-net

En hacker har tvunget sig adgang til TDC's kæmpe hostingcenter, som har været tvunget til at slukke for flere kunders webservice.

Artikel top billede

TDC Webmore, der er en del af TDC Hosting, blev i sidste uge ramt af et hackerangreb, der flåede 24 kunder af nettet.

Kunderne, der var fordelt med 20 eksterne kunder og fire interne klienter, oplevede, at deres hjemmesider og webservices var nede i flere dage, indtil TDC Webmore fik flyttet dem over på rene servere.

Hackerangrebet var ifølge afdelingschef for TDC Webmore, Ole Widahl, et root exploit, som blev sat ind via en af kundernes ældre versioner af scriptsproget PHP. I et enkelt tilfælde blev en hjemmeside udskiftet med hackerens egen lille hilsen til omverdenen.

"Hackerne fik så godt fat i os, at de kunne lægge bagdøre ind på serveren, og så blev vi simpelthen nødt til at lukke for den server," forklarer Ole Widahl til Computerworld.

Hackerangreb er dagligdag

Han afdramatiserer hændelsen med, at TDC Hosting har i alt et sted mellem 5.000 og 6.000 servere, der hver uge bliver angrebet af hackere, uden de dog kommer igennem.

"Vi hoster blandt andet en løsning for Lægeforeningen, og den har alene i nat været angrebet fire gange med botnet og social engineering, hvor hackerne har forsøgt at lokke brugernavn og password ud af alle de danske læger, der er medlem af foreningen," siger Ole Widahl om de mange hackerforsøg hos TDC Webmore.

Det nye er dog, at det lykkedes at komme igennem via en gammel version af PHP, hvilket i sagens natur kunne have været ethvert andet skrøbeligt software-produkt.

Opdaterer kundernes software

Ole Widahl forklarer, at TDC Webmore i sagens natur tager hackerangreb meget seriøst, og derfor vil selskabet også kigge på især de Uni2-kunder, som det overtog i 2007.

"De ældste servere, vi overtog fra Uni2, er omkring 10 år gamle, og det er naturligvis blevet patchet så godt som muligt. Men engang i mellem er man nødt til at tage et kvantespring og eksempelvis sige, at vi ikke supporterer PHP3 mere. Det vil dog betyde, at nogen kunders hjemmesider ikke virker mere," siger Ole Widahl.

Med flere servere i hacker-farezonen har TDC Webmore valgt at forcere sin migrering fra de gamle til nye servere med eksempelvis PHP4, så alle kunder fra andet halvår af 2010 kører på nyt hardware og software.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S