Top100-vinder sætter kursen mod USA

Det danske softwarehus Omada, der tidligere har vundet Computerworlds Top100, åbner nu sit andet kontor i USA. Denne gang flytter Omadas stifter, Morten Boel Sigurdsson, selv med.

Artikel top billede

Der sker ting og sager i ledelsen hos den tidligere vinder af Computerworlds Top100, Omada.

Virksomhedens stifter og administrerende direktør, Morten Boel Sigurdsson, rykker teltpælene op og flytter til USA.

Han overdrager den daglige ledelse i Danmark til den tidligere vicedirektør, Christian Stendevad, som også bliver direktør for Omadas forretning i Europa.

I USA skal Morten Boel Sigurdsson være med til at starte en Omada-afdeling i byen Stamford i staten Connecticut nord for New York.

USA-kontor nummer to

Det er Omadas anden afdeling i USA. Den første blev startet i Californien for to år siden. Der sidder i dag tre Omada-ansatte i det nye kontor i Conneticut og fire i Californien.

"Vores løsninger har fået godt fat i en del krævende internationale kunder. Derfor føler vi os også i stand til at konkurrere på det internationale marked. Det er især nødvendigt at have en væsentlig repræsentation på det amerikanske marked, når man som os har en ambition om at være førende i verden indenfor sit felt. Det er jo her ovre at tingene sker," siger Morten Boel Sigurdsson.

Mange amerikanere undrer sig over, hvorfor Omada vælger at slå sig ned i USA netop nu, hvor der er dømt krisetid.

Men Morten Boel Sigurdsson mener, at det er nødvendigt at holde fokus på de muligheder, som en krise også kan skabe.

Han forklarer, at det eksempelvis er lettere at rekruttere de rigtige medarbejdere i øjeblikket.

"Men, som jeg plejer at forklare amerikanerne, så siger vi i Danmark, at når det blæser, er der nogen, der bygger læhegn, mens andre bygger vindmøller," siger Morten Boel Sigurdsson, der også begynder at fornemme en svag fremgang i den amerikanske økonomi.

Specialister i sikkerhedstjek

Morten Boel Sigurdsson startede i 1999 Omada sammen med sin bror, og siden har softwarehuset specialiseret sig i administration af adgangskontrol i virksomheders it-systemer.

Mange virksomheder har eksempelvis regelmæssige sikkerhedstjek, der skal sørge for, at kun de rigtige mennesker har adgang til virksomhedens it-systemer.

Ifølge Morten Boel Sigurdsson foregår de periodiske sikkerhedstjek stadig manuelt i en del virksomheder, men Omada har et stykke software, der kan automatisere den proces.

Det er den type software, som Omada har tænkt sig at sælge til kunder på den amerikanske østkyst, hvor virksomheden satser på at få foden indenfor hos en række virksomheder indenfor bl.a. medicinal-industrien og den finansielle-verden, der ofte holder til i det nordøstlige USA.

Morten Boel Sigurdsson oplever, at det amerikanske marked på mange måder er forud for det europæiske marked. Ikke mindst indenfor sikkerhedsområdet.

Som eksempel nævner han det amerikanske virksomhedssregulativ Sarbanes Oxley, som myndighederne indførte umiddelbart efter Enron-skandalen i 2001.

Regelsættet fik konsekvenser for de amerikanske it-afdelinger, fordi det blandt andet pålagde virksomhederne at indføre en række interne kontroller af deres it-systemer. Men først flere år senere vedtog EU et tilsvarende regelsæt ved navn Eurosox.

"Det er et eksempel på, at USA er drivkraft for mange ting. Derfor får man en konkurrence-fordel ved at være tilstede i USA, fordi den viden og erfaring kommer naturligvis også vores europæiske kunder til gavn," siger han.

Vil udleve den amerikanske drøm

Morten Boel Sigurdsson flytter først og fremmest til USA af forretningsmæssige årsager, men han lægger ikke skjul på, at han også får opfyldt en gammel drøm om at opleve USA.

Han oplever, at amerikanerne har en helt særlig virkelyst, som mange danskere kunne tage ved lære af.

"Forleden var jeg til et seminar for iværktsætter-virksomheder her i Stamford. Og der oplevede jeg den der helt særlig energi og entrepreneur-ånd, som amerikanerne har. Det er ideen om den amerikanske drøm, der ligger dybt i folk herovre. Det er en energi, der også smitter af på mig."

Så du er ikke en af dem, der mener, at den amerikanske drøm bare er en myte?

"Nej, det er jeg sgu ikke. Den gennemsyrer alt. Men jeg har allerede oplevet både de positive og de negative ting ved det amerikanske samfund. Eksempelvis havde jeg min søn til et helt almindeligt lægetjek forleden. Det varede 45 minutter, og han fejlede intet. Det kostede - hold nu fast - 6.000 dollars (33.360 kroner, red.). Jeg var ved at falde bagover," fortæller Morten Boel Sigurdsson.

Udover kontorerne i USA har Omada også afdelinger i England og Tyskland. Virksomhedens hovedkontor ligger på Østerbrogade i København.

Selvom Morten Boel Sigurdsson nu forlader Omadas hovedkontor i København og overlader det daglige ansvar i Danmark til Christian Stendevad, så fortsætter han som administrerende direktør for den samlede forretning.

I 2004 vandt Omada titlen som årets dygtigste it-virksomhed ved Computerworlds årlige Top100-kåring, og i 2009 vandt Omada Top100-prisen for Danmarks bedste forretningssoftware.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS