Intel: USB er på vej ud - her er afløseren

USB er snart historie, mener Intel, der har et klart bud på USB-teknologiens oplagte afløser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel vurderer, at virksomhedens optiske kabel-teknologi, Light Peak, vil kunne betyde enden for USB, som ellers findes i næsten alle former for digitale apparater i dag.

Intel, som annoncerede Light Peak sidste år, håber, at den nye kabel-teknologi vil blive brugt i mange forskellige enheder som pc'er, forbrugerelektronik og andre gadgets, fortalte Kevin Kahn, der er senior fellow ved Intel, under en tale ved Intel Developer Forum (IDF) i Beijing.

Intel vil gøre teknologien tilgængelig senere i år, og virksomheden forventer, at partnere vil begynde at sælge enheder i den forbindelse i løbet af næste år.

"Vi anser dette for at være USB 3.0's naturlige efterfølger," fortalte Kevin Kahn. "Vi vil på en måde… gerne bygge det sidste kabel, der nogensinde bliver brug for."

Optiske kabler er vejen frem

Trenden peger mod optiske kabler frem for elektriske forbindelser, og der er en risiko for, at det kan betyde separate optiske kabler til forskellige protokoller, som for eksempel USB og serial ATA, argumenterede Justin Rattner, der er chef for Intel Labs, under konferencen.

Light Peak kan køre flere protokoller på een gang via een linje, så al den data, der ellers ville skulle bruge separate kabler, kan i stedet alt sammen køre via Light Peak.

USB er ekstremt udbredt som forbindelsesled mellem enheder i dag. Det drejer sig blandt andet om computere, mobiltelefoner, digitalkameraer og eksterne harddiske.

Intel insisterer på, at der ikke findes nogen konflikt de to teknologier imellem.

Virksomheden anser Light Peak og USB 3.0 for at være komplementære teknologier, eftersom Light Peak vil gøre det muligt for USB at køre sammen med andre protokoller på en enkelt, langt kabel og ved højere hastigheder, fremgik det af Kevin Kahns præsentation.

Sådan fungerer Light Peak

Under hans tale fik tilskuerne desuden lejlighed til at se en bærbar computer med Light Peak indbygget.

Et langt, tyndt Light Peak-kabel forbandt computeren med en docking station og en monitor og fremviste på samme tid en Blu-ray video, et feed fra et high-definition kamera og en replikation af computerens display på den anden skærm.

Light Peak kan på nuværende tidspunkt overføre data med en hastighed på 10G bps (bits per sekund)´.

Blu-Ray film på 30 sekunder

Det er hurtigt nok til at overføre en komplet Blu-Ray film på mindre end et halvt minut, lyder det fra Intel.

Men det vil blive muligt at 10-doble hastigheden i løbet af det næste årti, tilføjer virksomheden.

Light Peak-kablet blev tilkoblet via en USB 3.0-port, der havde fået tilføjet komponenter, så den kunne modtage det optiske signal.

Da han blev spurgt til, hvilken form for port, der vil blive standard til Light Peak, sagde Kevin Kahn, at USB 3.0 er et rigtig godt bud, eftersom det er så udbredt i forvejen.

Men han tilføjede at størrelsen på porten kan blive "langt, langt mindre." Det betyder, at Light Peak-kablet ikke vil kræve meget plads på enheden, og det kan blive afgørende i forhold til de små enheder.

Den bærbare computer, der blev brugt under præsentationen, var stadig i stand til også at køre med normale USB 3.0-kabler.

USB 3.0, som er den nyeste version af USB-teknologien, er med en overførselshastighed på 5G bps meget langsommere end Light Peak.

Langt hurtigere end USB

Men det er til gengæld langt hurtigere end det nuværende USB. USB 3.0 er ikke blevet specielt udbredt på enheder endnu.

Det skyldes blandt andet, at mange pc-leverandører venter med at tilføje USB 3.0, indtil understøttelsen bliver direkte indbygget i tilgængelige chipsæt, hvilket sandsynligvis ikke vil ske før engang næste år, vurderer In-Stat i en rapport.

På dette tidspunkt kan Light Peak se dagens lys

Intel, som er storleverandør af chipsæt til pc'er, kunne ikke umiddelbart svare på, hvornår virksomheden regner med at lancere chipsæt med indbygget understøttelse af USB 3.0.

En talsmand for den konkurrerende chip-leverandør Advanced Micro Devices oplyste, at virksomheden vil sælge chipsæt med indbygget understøttelse af USB 3.0, men han kunne ikke fortælle hvornår.

Da han blev spurgt til, hvorvidt Intel vil indbygge understøttelse af Light Peak i chipsæt, fortalte Kevin Kahn, at virksomheden overvejer at gøre det, hvis Light Peak bliver hurtig udbredt, men han ønskede ikke at kommentere sagen nærmere.

Intel forventer, at en industri-gruppe til promovering af Light Peak vil blive lanceret næste år, fortalte Kevin Kahn. Virksomheden har tidligere oplyst, at den vil arbejde sammen med branchen om at gøre Light Peak til standard og øge hastigheden.

Intel er desuden ved at kigge nærmere på, hvorvidt Light Peak ville kunne være relevant i data centre, men der er endnu ingen konklusioner i den forbindelse, sagde Kevin Kahn.

Intel mener, at den eksisterende elektriske kabel-teknologi er ved at nå en grænse, som optiske kabler til gengæld nemt kan overskride.

"Det vi gerne vil se, er en overgang" fra elektriske til optiske forbindelser, fortalte Justin Rattner.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos