Microsoft udgiver endelig opdatering til SQL 2008

Efter to års udvikling er Microsoft omsider klar med opdatering til SQL 2008.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har nu endelig udgivet Microsoft SQL Server 2008 R2, som er den nyeste version af virksomhedens software til håndtering af relationelle databaser.

Den nye software, som udgør en større opdatering af SQL Server 2008's kodebase, har været under udvikling i næsten to år.

Udvikler-versionen af softwaren er allerede blevet downloadet mere end 300.000 gange, fortæller virksomheden.

R2 opdaterer SQL Server på mange forskellige punkter, siger Mark Linton, der er leder ved Microsofts application platform group.

En særligt spændende funktion er skaleringen. En enkelt SQL Server 2008 instans kan nu køre på op til 256 logiske processorer. Tidligere kunne en SQL Server instans kun skalere op til 64 logiske processorer.

Det vil desuden køre på så meget som to terabyte hukommelse. Det vil komme til at bane vej for flere virksomheds-opsætninger i stor skala, forudser Mark Linton.

Den nye software er desuden blevet opdateret, så den bedre kan arbejde i Microsofts virtualiserede miljøer Hyper-V. Den virtualiserede software-instans kan migreres fra en server til en anden, mens den stadig kører.

Programmets administrationssoftware er også blevet opdateret. En ny funktion, kaldet Utility Control Point, gør det muligt for database-administratorerne at styre indstillingerne for hele parker af SQL-servere fra en enkelt konsol.

"Fra et kontrolpunkt kan man administrere hele ens infrastruktur via et standardiseret sæt indstillinger og værktøj," forklarer Mark Linton.

Softwaren kan desuden hjælpe andre Microsoft-produkter med at tilbyde brugerne 'business intelligence som selvbetjening', tilføjer Mark Linton. Programmet giver adgang til live data fra et nyt add-on til Microsoft Excel-analyser kaldet powerpivot, som er designet til at manipulere "millioner af rækker af data" meget hurtigt.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S