WiFi i digitalkameraer

Den næste trend ud over flere megapixel bliver WiFi indbygget i digitalkameraer. Kodak annoncerer som den første WiFi i et kamera beregnet til almindelige brugere.

Indhold

Sidste år kom der WiFi-enheder til de største professionelle digitalkameraer. Nu bliver også de billige kameraer trådløse.

Kodak har annonceret sit EasyShare One, der er et fire megapixel-kamera med plads til et WiFi-netkort.

Ud over netværksmulighederne byder kameraet på hele 256 megabyte intern hukommelse. Det skyldes, at pladsen til hukommelseskortet er optaget af netværkskortet, og derfor har man valgt at indbygge hukommelsen.

Kameraet kan bruges ved hjemmenetværk, idet brugerne kan sende både billeder og video til Kodak-websteder eller printe dem via netværket.

Understøttelse af hotspots forventes i tredje kvartal 2005.

Kameraet forventes på markedet i maj måned sammen med netkortet. Prisen for kameraet i USA bliver 599 dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse