Første smartphone med Symbian 3 kommer i Q3

Den finske telefon-producent Nokia håber, at en forbedret brugerflade vil gøre Symbian 3 mere populær.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia fortæller, at virksomhedens N8, der er den første smartphone baseret på styresystemet Symbian 3, vil komme på hylderne i årets tredje kvartal.

Den finske virksomhed har lovet, at Symbian 3-telefonerne bliver nemmere at anvende end deres forgængere var. N8 bliver den første model i en familie af smartphones baseret på Symbian 3, som vil udkomme i løbet af 2010, oplyser Nokia.

N8 vil komme til at udgøre en hjørnesten i Nokias bestræbelser på at komme tilbage på markedet for high-end-telefoner, står der i en research note fra CCS Insight.

Der har været talt meget om Nokias problemer i det segment og deres baggrund i det faktum, at udviklingen af styresystemet Symbian ikke har kunnet holde trit med de touch-baserede styresystemer, der er blevet tilbudt først af iPhone og siden af Android.

Men det vil Symbian 3 lave om på, mener Nokia. Det nye styresystem vil give mulighed for at lave personligt tilpassede skærme, ligesom det vil understøtte multitouch, single tap og hurtigere multitasking. N8 vil desuden være integreret med sociale netværk.

Forbedringerne vil hjælpe Nokia med at hale ind på Apple og Android-firmaer som HTC og Motorola, men der er ikke rigtig noget, der vil kunne få Nokia til at stå ud i mængden, vurderer Carolina Milanesi, der er research director ved analysefirmaet Gartner.

Nokias største udfordring bliver at få brugerne til at samle telefonen op og begynde at lege med den, eftersom brugerfladen ser fuldstændig ud som de eksisterende versioner af Symbian, som mange brugere ikke bryder sig om. Man oplever først forbedringerne, når man begynder at bruge styresystemet, tilføjer Carolina Milanesi.

Symbians største støtte

På hardware-siden vil N8 komme med en touchscreen på 3,5 tommer, et 12-megapixel kamera med Xenon-flash og understøttelse af video ved 720p opløsning. Andre video-funktioner inkluderer HDMI-port til at skabe forbindelse til tv og understøttelse af Dolby Digital Plus surround sound, fortæller Nokia.

Brugerne får mulighed for at surfe på nettet ved hjælp af 802.11n, som bliver stadig mere almindeligt på nye smartphones. Telefonen vil få en hukommelse på 16GB og et micro SD kort.

N8 vil komme til at koste knap 3.000 kroner - før moms og afgifter. Oprindeligt var det meningen, at den skulle på hylderne i løbet af andet kvartal.

Forsinkelsen blev annonceret i sidste uge, da Nokia præsenterede sit resultat fra første kvartal, som fik aktiepriserne til at falde.

Salget af telefonerne i årets andet kvartal ville have været en aggressiv strategi, lyder det fra Geoff Blaber, der er analytiker ved CCS Insight.

Forsinkelsen giver Apple- og Android-hjønet mere tid til at udvikle på deres respektive styresystemet, og det vil bare styrke deres position på markedet for smartphones, fortsætter han.

Symbian Foundation, som startede i første halvdel af 2009, står nu for udviklingen af styresystemet og har hele tiden sagt, at den første Symbian 3-telefon ville komme på hylderne i løbet af årets anden halvdel. Nokia et fortsat Symbians største støtte.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS