Adobe-direktør: Apples opførsel minder om 1984

Teknologi-direktør Kevin Lynch beskriver Apple som Big Brother i den berømte Mac-reklame.

Artikel top billede

Big Brother is watching You... Kevin Lynch bruger adskillige barske sammenligninger, når han skal beskrive Apple.

Computerworld News Service: Apples afvisning af Flash til iPhone skader innovationen og "minder på mange måder om 1984," lyder det fra Adobe Systems' teknologi-direktør, Kevin Lynch.

Han antyder dermed, at Apple er blevet til selv samme 'Big Brother', som virksomheden opponerede imod i den ikoniske reklame fra samme år.

Historien handler om meget mere end HTML versus Flash. Det handler om valgfrihed på internettet," sagde teknologi-direktør Kevin Lynch under Web 2.0 Expo i San Francisco onsdag, da han blev bedt om en kommentar til "elefanten i rummet" under et interview på scenen.

"Jeg synes, det minder om 1984 på mange måder," tilføjede Kevin Lynch senere, tilsyneladende med en reference til Apples berømte Macintosh-reklame, hvor en kvindelig atlet slynger en hammer ind i en gigantisk storskærm i et rum fyldt med grå drone-arbejdere. Ansigtet på skærmen blev dengang anset for at repræsentere de dominerende magter i computerverdenen.

Kevin Lynch sammenlignende desuden Apples opførsel med 1800-tallets jernbaneselskaber i USA, som formåede at sløve udviklingen, fordi forskellige virksomheder anlagde jernbaner i forskellige størrelser.

"Det var hverken godt for branchen, for den amerikanske økonomi eller for konkurrencen, og det er det samme, der er ved at ske nu til stor skade for internettet," advarede Kevin Lynch.

"I dag svarer de varierende jernbane-størrelser til det at omskrive applikationskode til specifikke styresystemer, hvilket på samme tid er både dyrt og ineffektivt," sagde han.

Udtalelserne er det seneste kapitel i den offentlige kamp, der har efterfulgt Apples afvisning af Adobes Flash-teknologi til iPhone, iPad og iPod Touch. Apples administrerende direktør Steve Jobs siger at beslutningen er taget, fordi Flash dræner batteriet og går ud over enhedens generelle performance, og fordi Flash ikke er åben standard.

Kevin Lynch har allerede svaret på kritikken og antyder, at Adobe har opgivet Apple og nu foretrækker at fokusere Flash-udviklingen på konkurrerende mobile platforme som for eksempel Google Android, BlackBerry og Palm (der inden længe bliver en del af Hewlett-Packard).

I mellemtiden er amerikanske myndigheder angiveligt ved at undersøge monopolanklager mod Apple i forhold til den måde, virksomheden kræver af sine udviklere, at de anvender Apple-værktøj til at skabe applikationer til iPhone. Kevin Smith hentydede tilsyneladende også til disse rygter onsdag.

"Jeg synes ikke, det er virksomhedens rolle at fortælle folk, hvad de skal bruge. Det har vi samfundet og loven til," sagde han.

"Apples teknologiske problem er ikke, at Flash ikke virker, men tværtimod at det rent faktisk virker. Man kan skabe en Flash-applikation, der virker fint på tværs af styresystemer, og det kan de ikke lide," erklærede Kevin Lynch.

Flash kontra HTML 5

Der var en del diskussion under Web 2.0 konferencen, der handlede om, hvordan Flash vil stå sig i konkurrencen mod HTML 5, der er den kommende version af internettets 'markup language', og som vil komme til at understøtte funktioner som video og animation. Steve Jobs mener, at HTML 5 vil kunne udgøre et alternativ til Flash.

Kevin Lynch gjorde det onsdag klart, at Adobe ikke vil lægge alle sine æg i samme kurv. HTML 5 er "et stort skridt fremad" og Adobe vil forsøge at skabe "verdens bedste værktøj" til HTML 5-udvikling, sagde han. Men han tror samtidig, at Flash vil forblive et skridt foran.

"Der er masser af plads til innovation i Flash," sagde Kevin Lynch.

Adobe fremviser for eksempel en prototype på en enhed udviklet af Nvidia, der kører med Flash, på virksomhedens stand til konferencen, fortalte han. Der vil komme en del af den slags enheder til salg i løbet af anden halvdel af i år, tilføjede han.

"Alt den innovation, der foregår blandt en hel stribe virksomheder, vil klart komme til at overskygge, hvad der sker hos et enkelt firma," forudså han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S