Pas på: Windows 7 'compatibility checker' er farlig

Svindlere inficerer netop nu Windows-computere med skadelig software, der er camoufleret som software, der kan afgøre, om pc'en er kompatibel med Windows 7.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et nyt trojaner-angreb camouflerer sig som 'compatibility checker' i forhold til Windows 7. Det blev opdaget i søndags af BitDefender og er endnu ikke særligt udbredt.

Antivirus-leverandøren modtager meldinger om cirka tre inficeringer i timen fra sine brugere i USA. Men fordi dette svindelnummer ikke er set før, så kan det ende med at inficere mange menneskers computere, vurderer Catalin Cosoi, der er chef for BitDefenders Online Threats Lab.

"Dette svindelnummer fungerer rent faktisk på grund af interessen for Windows 7," forklarer han.

Svindlerne stjæler deres marketingtekst direkte fra Microsoft, som fra sit website tilbyder et lignende - men legitimt - værktøj, Windows 7 Upgrade Advisor.

"Find ud af om din pc kan køre Windows 7," står der i svindel-e-mailen direkte kopieret fra Microsofts webside. "Denne software skanner din pc efter mulige problemer med hardware, enheder og installerede programmer og anbefaler dig, hvad du skal gøre, før du opgraderer."

Brugere, som forsøger at installere den vedhæftede, zippede fil, ender med at have installeret en bagdør i deres computere. BitDefender identificerer programmet som Trojan.Generic.3783603, som også er blevet brugt i en svindelkampagne om reset af kodeord til Facebook.

Når et offer har installeret den skadelige software, kan hackerne gøre stort set, hvad de vil med den kompromitterede pc, advarer Cosoi. Det kan være installation af en keylogger, der stjæler netbank-oplysninger, eller fuld adgang til det hackede system.

Cosoi vurderer, at et par tusinde mennesker indtil videre er blevet inficeret af denne trojaner, men det tal vil hurtigt stige, i takt med at flere ofre narres af dette seneste svindelnummer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job