Derfor er Termas fremtid i politikernes hænder

De danske politikere skal træffe en vigtig beslutning, der får stor betydning for våben-virksomheden Terma, der netop har præsenteret et million-underskud.

Artikel top billede

Den danske producent af militærteknologi Terma har store vækstplaner, derfor var det en bet for virksomheden, da den forleden præsenterede et underskud på 25 millioner kroner før skat.

Underskuddet skyldes ifølge Termas administrerende direktør Jens Maaløe, at virksomheden har afskrevet cirka 80 millioner kroner som følge af en fejlslagen software-leverance til beredskabsnettet SINE.

Der kan dog meget vel vente nye store våben-milliarder forude, men meget kommer til at afhænge af,
hvilket kampfly de danske politikere vælger som afløseren for den snart pensions-modne F16-jager.

Vigtig beslutning

Det skyldes, at Terma har indgået en ramme-aftale på 7-8 milliarder danske kroner med den amerikanske flyproducent Lockheed Martin, der barsler med jagerflyet Joint Strike Fighter.

Men aftalen risikerer at glide den danske virksomhed af hænde, hvis Folketinget vælge et andet fly end Joint Strike Fighter.

Folketinget skulle have truffet beslutninger om den nye flytype i 2010, men på grund af finanskrisen besluttede forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V) for nylig at udskyde beslutningen om milliard-købet i to år.

Selvom Terma leverer teknologi til de to andre flytyper (Saabs Grippen og Boeings F18 Super Hornet), der er med i opløbet om at blive afløseren for F16-flyet, så lægger Jens Maaløe ikke skjul på, at han gerne ser at Folketinget vælger jageren fra Lockheed Martin.

"Men det er klart, at vejen fremad vil være lettere, hvis Danmark vælger Joint Strike Fighter," siger han til Computerworld.

Jens Maaløe forklarer, at Terma allerede har ordrer i hus for cirka en halv milliard af rammeaftalens syv-otte milliarder.

Desuden vurderer han, at der er andre dele af ordren, hvor Terma har så specialiseret viden, og er så langt fremme i udviklingsprocessen, at det ikke vil være muligt for Lockheed Martin at trække ordren tilbage.

Maskinkanoner og 3D-radar

Blandt de dele som Terma leverer til Joint Strike Fighter-jageren, er et særligt haleror, der gør det muligt for flyet at lande og lette lodret; et såkaldt gun-pod, der er holderen til flyets maskinkanon; en såkaldt pylon, hvor missilerne under vingerne monteres på og så strømforsyningen til en avanceret 3D-radar, der monteres i spidsen af jetjageren.

Ifølge Jens Maaløe betyder ordren, at det vil blive muligt at udvikle Termas fabrik i Grenaa til 'en topmoderne komposit-fabrik.

Komposit er det materiale, som moderne jagerfly bliver bygget af.

"Vi har fået en masse viden fra de store amerikanske fabrikker. Sidste år steg antallet af medarbejdere fra 200 til 300, og vi forvetner, at antallet af medarbejder vil stige til 500 - 700 i takt med, at fabrikken udvikler sig i de kommende år," siger han.

Men hvad vil det betyde for Terma, hvis ordren falder til jorden?

"Måden, vi sikrer os på, er, at den produktionskapacitet, som vi bygger op, ikke er designet, så den kun kan bruges til at producere Joint Strike Fighter-fly. Det betyder, at det også vil være muligt at producere Saabs Grippen og civile fly fra Boeing," siger Jens Maaløe.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S