IBM frygter virus i mobilen

Ifølge en ny rapport fra IBM vil 2005 blive året, hvor mobiltelefoner og lommecomputere for alvor bliver inficeret af virus. Phishing og angreb på VoIP-systemer vil også tage til.

Indhold

IBM's Global Security Intelligence Services Team har lagt sidste hånd på den årlige rapport om IT-sikkerhed, og firmaet benytter lejligheden til at advare mod de trusler, der ifølge rapporten bør fokuseres på i indeværende år.

Fra IBM forlyder det, at lommecomputere og mobiltelefoner vil blive hårdt ramt af virusser, der vil sprede sig aggressivt på disse platforme.

Firmaet henviser til orme som Cabir, der var den første orm, der var målrettet mobiltelefoner. IBM frygter, at disse første mobil-orme vil blive kopieret, og at det kan ende med en epidemi af virusser i mobiltelefonerne.

Firmaet regner også med, at trådløse netværk og de indlejrede computere, der for eksempel sidder i biler, vil være i farezonen i 2005.

I øvrigt bør man være forberedt på flere phishing-angreb, hvor forbryderne forsøger at lokke kreditkortnumre og andre fortrolige oplysninger ud af folk ved hjælp af falske e-mails og websites.

Den øgede udbredelse af telefoni over internettet, VoIP, vil sandsynligvis betyde flere angreb på VoIP-netværk. Dels risikere man, at uvedkommende forsøger at lytte med, og dels er der fare for denial-of-service-angreb, hvor VoIP-anlæg angribes og forsøges lagt ned.

IBM mener også, at beskedtjenester (instant messaging) vil være sårbare over for botnets - netværk af software-robotter - der vil forsøge at opnår kontrol over systemerne.

Der vil altså være rigeligt at bekymre sig om det kommende år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil