IBM frygter virus i mobilen

Ifølge en ny rapport fra IBM vil 2005 blive året, hvor mobiltelefoner og lommecomputere for alvor bliver inficeret af virus. Phishing og angreb på VoIP-systemer vil også tage til.

Indhold

IBM's Global Security Intelligence Services Team har lagt sidste hånd på den årlige rapport om IT-sikkerhed, og firmaet benytter lejligheden til at advare mod de trusler, der ifølge rapporten bør fokuseres på i indeværende år.

Fra IBM forlyder det, at lommecomputere og mobiltelefoner vil blive hårdt ramt af virusser, der vil sprede sig aggressivt på disse platforme.

Firmaet henviser til orme som Cabir, der var den første orm, der var målrettet mobiltelefoner. IBM frygter, at disse første mobil-orme vil blive kopieret, og at det kan ende med en epidemi af virusser i mobiltelefonerne.

Firmaet regner også med, at trådløse netværk og de indlejrede computere, der for eksempel sidder i biler, vil være i farezonen i 2005.

I øvrigt bør man være forberedt på flere phishing-angreb, hvor forbryderne forsøger at lokke kreditkortnumre og andre fortrolige oplysninger ud af folk ved hjælp af falske e-mails og websites.

Den øgede udbredelse af telefoni over internettet, VoIP, vil sandsynligvis betyde flere angreb på VoIP-netværk. Dels risikere man, at uvedkommende forsøger at lytte med, og dels er der fare for denial-of-service-angreb, hvor VoIP-anlæg angribes og forsøges lagt ned.

IBM mener også, at beskedtjenester (instant messaging) vil være sårbare over for botnets - netværk af software-robotter - der vil forsøge at opnår kontrol over systemerne.

Der vil altså være rigeligt at bekymre sig om det kommende år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS