Ny generation af medie-pc'er på vej

Det er endelig gået op for Intel, at forbrugerne ikke vil have store larmende pc'er i dagligstuen. Nu ligner de dvd-optagere, larmer ikke, men bliver stadig brødristervarme. Der er dog håb forude.

Indhold

San Francisco: Drømmen om det digitale hjem, hvor en central pc sender video og data rundt i ens hjem, lever stadigvæk hos Intel og Microsoft. De to IT-giganter er gået i tæt samarbejde om at levere den næste generation af mediepc'er.

På Intel Developer Forum kan man se pc'er, der er flade og mest af alt minder om dvd-optagere i design. De indeholder nu en Pentium-processor med to kerner, sådan at de kan vise HD-video, samtidigt med at der afvikles et pc-spil på enheden.

Men der er en pris for det kompakte design. De kørende systemer, som bliver vist frem, har alle kabinetter, der er brødrister-varme.

Intel har dog allerede den næste generation af medie-pc'er undervejs med anvendelse med den kommende Yonah-processor, der er en Pentium M med to kerner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere