HD-DVD med tre lag

Toshiba har udviklet en HD-DVD med data i tre lag, så der er plads til 45 gigabyte i alt. Firmaet har også præsenteret en hybrid-dvd med dobbeltlags-dvd på den ene side og dobbeltlags HD-DVD på den anden.

Indhold

Mens forhandlingerne om at finde frem til en fælles standard for afløseren til dvd'en stadig er i fuld gang, har Toshiba annonceret, at firmaet har udviklet nye HD-DVD-medier.

En ny type HD-DVD med data i tre lag bringer kapaciteten op på 45 gigabyte, idet der kan være 15 gigabyte i hvert datalag. Ifølge Toshiba er de 45 gigabyte nok til 12 timers video i HDTV-format. Der er tale om HD-DVD-ROM, der ikke kan skrives til.

Det vil dog næppe imponere Blu-ray-lejren, hvor genskrivbare Blu-ray-medier med plads til 50 gigabyte for længst er kommet på markedet. Sony har faktisk udviklet ottelags Blu-ray-medier med plads til 200 gigabyte.

Toshiba meddeler endvidere, at firmaet er klar med hybrid-medier med DVD-ROM på den ene side og HD-DVD-ROM på den anden. Der er tale om dobbeltlags-teknologi på begge sider, så der er plads til 8,5 gigabyte på dvd-siden og 30 gigabyte på HD-DVD-siden.

Hybrid-medier er smarte, fordi filmselskaberne kan nøjes med at udsende filmene på en enkelt skive, der både kan aflæses af gamle dvd-afspillere og nye HD DVD-afspillere.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil