Netscape 8 er klar til download

Den endelige version 8 af den gode, gamle Netscape-browser er frigivet. Der bliver fokuseret på sikkerhed, hastighed og fleksibilitet.

Indhold

Efter at Netscape 8 har været frigivet i en beta-version i et par måneder, er den endelige version af browseren nu klar til download.

Man kan påstå, at den nye browser er et sammenkog af gamle Netscape-versioner, Firefox og Internet Explorer. Browseren byder for eksempel på tabbed browsing, som man kender det fra Firefox, men man kan også bruge browseren på websider, der ellers kun fungerer i Internet Explorer.

Der er fokuseret på sikkerhed i Netscape 8, browseren rummer teknologier, der gør brugeren mindre udsat i forhold til spyware og phishing.

Som bruger bliver man advaret, før man henter en usikker webside, og hvis man fortæller browseren, hvor meget man stoler på websiden, bliver browserens sikkerhedsniveau indstillet derefter.

Der er også tænkt på privatlivets fred. Man kan nemt indstille browseren til at slette alle spor efter internetsurfingen.

En såkaldt Multibar-knap kombinerer op til 10 værktøjslinjer, så man ikke bruger al pladsen på skærmen til de forskellige værktøjslinjer, man finder på at installere.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job