Mærsk Data køber K-D Data

Efter opkøbet af landbrugets IT-selskab LEC i marts har Mærsk købt endnu et brugerejet IT-selskab i økonomisk krise, K-D Data koncernen med et næsten-monopol på IT til faglige organisationer og a-kasser.

Af Poul Hilbert

Mærsk Data A/S har købt fagbevægelsens skrantende IT-selskab, K-D Data koncernen med virkning fra den 30. juni. Sammen med opkøbet i sidste måned af det ligeledes indtjeningstynde Landbrugets Edb-Center (LEC) cementerer det placeringen af Mærsk Data som en af Danmarks absolut største IT-virksomheder med service, drift og løsninger til det danske marked.
Driften i K-D Data overtages af DMdata, som ejes 50/50 af Den Danske Bank og Mærsk Data.
Parterne holder købesummen hemmelig, og den nuværende daglige ledelse i K-D Data koncernen fortsætter.
Mærsk-købet af K-D Data er afslutningen på et helt års "dansen omkring den varme grød" med dårlige regnskaber og udsigten til en håbløs fremtid for den næsten 30 årige, fagforeningsejede IT-virksomhed.

K-D Data bestyrelsesformanden, hovedkasserer Kristian Christensen, Nærings- og Nydelsesmiddelarbejder Forbundet (NNF) fyrede i maj 1998 sin adminisistrerende direktør Carsten Neumann efter et elendigt 97/98-regnskab med 300 millioner i omsætning og et underskud på næsten 75 millioner kroner. Yderligere 14 medarbejdere blev afskediget, fordi K-D skulle drejes rundt fra salg af service og drift til også at lave systemudvikling hos kunderne i arbejdsløshedskasserne i form af projektorienterede udviklingsopgaver, forklarede Kristian Christensen den gang.
Få måneder efter, august 1998, var en aftale næsten på plads med outsourcing pr. 1. oktober 1998 af drift, udvikling og vedligehold i K-D for arbejdsløshedskasser og faglige organisationer til CSC Danmark (tidligere Datacentralen).
Men salget til CSC blev aflyst, fordi "fordelene ikke var store nok", sagde K-D bestyrelsesformanden Kristian Christensen.
"Vi var langt med en aftale om outsourcing til CSC. Men vi har besluttet, at vi vil have foden under eget bord. Så indtil videre - det er jo en heftig branche - har vi taget en klar beslutning i bestyrelsen om selv at køre videre", sagde bestyrelsesformand Kristian Christensen i februar 1999 til Computerworld.
"Så indtil videre"-erklæringen fra K-D er altså i dag, tre måneder senere, med det nu effektuerede salg pr. 30. juni 1999 til Mærsk Data.

Fakta om købet af K-D Data:

- Mærsk-købet omfatter K-D Data A/S med 150 medarbejdere, som er førende med administrative løsninger til arbejdsmarkedets faglige organisationer og statsanerkendte arbejdsløshedskasser, bl.a. a-kassesystemet ARKE.

- Med i købet er også K-D datterselskabet SPS, Systemanalyse, Programmering, Servicekørsel A/S. Selskabet har 60 medarbejdere, der leverer færdige administrative totalløsninger. Eksempelvis a-kassesystemet FIE/Winnie og systemer til boligadministration.

- Det tredie selskab i Mærsk-købet er K-D datterselskabet DIT, Dansk Informations Teknologi A/S. Selskabet er 51 procent ejet af K-D Data. DIT har 60 ansatte med udvikling og vedligehold af systemer inden for client/server løsninger, bl.a. a-kassesystemet Modulus.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S