Mobiltelefonen kan læse avisen

Japanske Nec har udviklet en teknologi, som forvandler en mobiltelefon med kamera til en tekstscanner.

Indhold

Nec og Nara Institute of Science and Technology har udviklet en teknologi, som gør det muligt at anvende en kameratelefon til at indlæse tekst.

Når kameraet føres hen over teksten, bliver der taget en flok billeder.

Disse sammensættes i telefonen, så der dannes et stort billede af hele tekstsiden.

Siden fortolkes derefter af telefonens software, hvorefter den lagres som tekst.

Med en telefon med et kamera på en megapixel, som holdes på 20 centimeters afstand fra teksten, tager det mellem tre og fem sekunder at scanne en hel tekstside.

Scanningen giver mellem 21 og 35 billeder, som lægges i korrekt orden og derefter fortolkes.

For at forebygge tyveri af tekster i kiosker, afgiver telefonen en hyletone under scanningen.

Teknologien forventes i brug inden for de næste tre år, skriver idg.se.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S