Ny opdatering til Microsoft Office 2003

I denne uge har Microsoft frigivet en opdatering til Microsofts Office 2003 kontorpakke. Ud over fejlrettelser er der også kommet beskyttelse mod internet-svindlere i opdateringen.

Indhold

Først i denne uge lancerede Microsoft Servicepack 2 for kontorpakken Office 2003.

Opdateringen er kumultativ, hvilket betyder at den indeholder alle tidligere frigivne rettelser.

Ifølge Microsoft omhandler mange af rettelserne stabilitetsproblemer.

Det er de rapporter, som er indsamlet via Microsofts program til fejlrapportering (Online Crash Analysis), der i meget høj grad ligger til grund for rettelserne.

Men der er også kommet en ny sikkerhedsfunktion med i Servicepack 2.

Det er et system til forhinding af såkaldt Phishing. Det er epost-meddelelser, som har til formål at fiske kontooplysninger, password eller anden sensitiv information ud af brugeren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere