Sony har solgt over 100 millioner PS2

På verdensplan er der solgt over 100 millioner eksemplarer af Sonys PlayStation 2. Det har taget fem år og ni måneder, og det er især amerikanerne, som taget konsollen til sig.

Indhold

I dag sætter Microsoft sin Xbox 360 til salg i Danmark, og imens må konkurrenten Sony stå på sidelinjen og se på. Det japanske firma kan dog glæde sig over succesen med PlayStation 2 (PS2), der netop har rundet 100 millioner solgte eksemplarer på verdensplan.

Det har taget fem år og ni måneder at nå frem til det salgstal siden den første japanske lancering af PS2. Til sammenligning brugte den første PlayStation ni år og seks måneder på at runde 100 millioner.

Det er især amerikanerne, som har taget godt imod PS2. I USA er konsollen solgt i omkring 40,7 millioner eksemplarer, mens der er langet 22,2 og 37,1 millioner PS2'ere over disken i Asien og Europa.

Det forventes, at Sony er klar med sin næste konsol, PlayStation 3, i løbet af 2006.

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S