Dansk portal fyldt med podcast

Podcastbølgen er for alvor ved at ramme Danmark, efter den de seneste år har hærget USA. Nu er den første danske podcasting portal klar.

Indhold

MP3-afspillere fås efterhånden til spotpris, og der er ikke længere nogen undskyldning for ikke at erhverve sig en af de små musikafspillere. Men når man har gennemlyttet hele sin musiksamling, og FM-radioen skratter, hvad kan den så egentlig bruges til.

Et af svarene er podcasting, der er en sammentrækning af ordene iPod og broadcasting. Det går i al sin enkelthed ud på at downloade radioprogrammer til MP3-afspilleren, og fænomenet har de seneste år været et stort hit i USA.

Nu er danskerne også så småt ved at få øjnene op for podcasting. Danmarks Radio udsender allerede flere af sine programmer, så de passer til MP3-afspilleren, og nu har den første danske podcasting portal set dagens lys.

Podhead.dk hedder portalen, hvor det er muligt at downloade udsendelser om alt lige fra filmanmeldelser til debat om klassisk musik. Fordelen ved podcast-programmer er, at de kan sigte smalt og direkte til udvalgte lyttergrupper, så selv om en udsendelse har et begrænset antal lyttere, kan den godt være en succes.

Den nye portal har i øjeblikket ti egenproducerede udsendelser, og ellers har Podhead.dk sorteret i det store udvalg af amerikanske programmer, og de bedste kan downloade fra hjemmesiden.

Besøg podcast portalen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job