Digitalkamera under fire megapixel er yt

Vi køber digitalkameraer som aldrig før, men holder fingrene fra dem med under fire megapixel. Digitalkameraer med zoom er et hit, og spejlreflekskameraer er ved at blive populære.

Indhold

Vi er efterhånden vant til jævnligt at skifte vores elektroniske isenkram ud i takt med, at der kommer nye og mere funktionelle produkter på gaden.

Det gælder også digitalkameraer, hvor det efterhånden er yt at rende rundt og knipse billeder med et kamera, der er udstyret med under fire megapixel.

I it-forretningerne kan det godt mærkes, da stadig færre kunder køber et digitalkamera, som tager billeder i en lav opløsning:

- Danskerne gider ikke længere digitalkameraer med under fire millioner pixel. Der er luften gået fuldstændigt ud af markedet. Det samme gælder de analoge kameraer. Dem sælges der stort set ikke nogen af længere, siger John Hudson, produktchef hos Canon Danmark.

Salget af digitalkameraer går dog fortsat godt i Danmark, hvor der i 2005 bliver solgt flere kameraer end nogensinde før. I årets første 11 måneder er der solgt næsten 350.000 digitalkameraer, og det tal forventes at stige med omkring 30.000, når julehandlen gøres op.

Det store hit er digitalkameraer, der kan zoome og har over fire megapixel. Samtidig er vi ved at få større appetit for de dyrere digitale spejlreflekskameraer (SLR), hvor salget i forhold til 2004 er steget med 150 procent.

Flere kameraproducenter har tidligere på året meldt ud, at de fremover vil satse mere på netop SLR-kameraer i forhold til almindelige digitalkameraer.

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo