Forsikring mod hackere og virus

Et af verdens ældste forsikringsselskaber ryster støvet af sig og agerer frontløber på området for forsikring af digitale værdier. Lloyds vil betale erstatning for tabte data til virksomheder.

Af Malene Grouleff, IDG Online

En check på maksimum 785 millioner kroner. Det er, hvad forsikringsselskabet Lloyds vil tilbyde sine kunder, hvis de bliver ramt af digitale indbrudstyve eller ødelæggende vira. Selskabet, der blev etableret i England tilbage i 1600-tallet, vil for eksempel dække tab forårsaget af stjålne kreditkortnumre. Det skriver Cnet.

Lloyds kræver dog af sine kunder, at de skal gennem en omfattende certifiseringsproces for at kunne tegne cyberforsikringen.

Målgruppen for den ny forsikringstype er især firmaer, der har alle deres aktiviteter på nettet, for eksempel onlinemusikbutikker.

Foreløbig er det meget få forsikringsselskaber, der specifikt tilbyder forsikring af data. Og når de gør det, er det typisk til astronomisk høje priser.
I Danmark har selskabet Codan ét tilbud, der dækker hackerangreb og drifttab, mens virksomheden kommer på benene igen efter sådan et angreb. Produktet har dog aldrig været markedsført i de tre år, det har ligget klart, og der er heller aldrig solgt sådan en forsikringsløsning.

Markedet for Llyods ny forsikring synes dog at være til stede. Amerikanske FBIs undersøgelser viser, at ni ud af ti virksomheder har haft sikkerhedsproblemer siden marts 1999.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect